Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

TUVALET EĞİTİMİNİ NASIL VERECEĞİM ?

AA013111

 

 

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken hassas davranmanız çocuğunuzun öğrenme sürecini kısaltacaktır. Tuvalet eğitimine başlandığı zaman anne babanın aktif bir biçimde sürece dahil olması gerekmektedir. Öğrenme sürecinde ailelerin tutum ve davranışları, çocuğun tuvalete gitmekten hoşlanmasını sağlar nitelikte olmalıdır.

 

 

Tuvalet eğitimine başlamadan önce tuvalet eğitiminde hangi sözcükleri kullanacağınıza karar vermelisiniz. Ailede kullanılan, çocuğunda anlayıp söyleyebileceği basit sözcükler seçmelisiniz. Çocukla ortak bir dilde  konuşmanız önemlidir.

 

Çocuğun hazır olduğunu fark edince, bir tuvalet oturağı veya klozet aparatı alın. Önce, oturağı banyoda veya tuvalette uygun bir yere yerleştirin. Çocuğun banyoya veya tuvalete belirli aralıklarla gidip oturağa oturmasını sağlayın. Klozet aparatı images (1)kullanıyorsanız çocuğun klozet aparatı  ve klozete ulaşabilmesi için bir basamak veya tabure kullanın. Böylece çocuk oturağa veya klozete alışacaktır. Benim tuvaletim geldi, tuvalete gitmeliyim diye yüksek sesle ifade edip sonrasında da ” tuvaletimi yaptım rahatladım” diyerek sonuçlandırmanız ve bunu zaman zaman yapmanız çocuğunuzun öğrenmesini kolaylaştırır.

Tuvalet ihtiyacı olunca size söylemesi için çocuğunuzu cesaretlendirin. Çocuğunuzla birlikte tuvalet eğitimine başladığınızda 1-2 saatte bir banyoya gidin. Sabah kalktığında, yemeklerden sonra ve tuvaleti geldiğine dair belirtileri fark ettiğinizde, oturağa oturması için teşvik edin. Birkaç dakika beklemesini sağlayın, tuvaletini yapmıyorsa ısrar etmeyin. Bazı çocuklar başlangıçta, çişlerini oturağa yapar ancak kaka için bezlerini kullanmaya devam ederler. İlk aşamada bez sadece gündüzleri çıkarılabilir, belirli bir süre sonra (bu çocuğun öğrenmesine bağlı olarak değişir) geceleri de bezin çıkarılması gerekmektedir.

 

images (2)

 

Bezin bir takıp bir çıkarılması çocuğun kafasını karıştıracağından tuvalet eğitimini güçleştirebilir. Annelerin tuvalet eğitimi sürecinde oldukça sabırlı olmaları gerekmektedir. Çocuğunuz bazen altını ıslatacaktır. İşte burada sabrın devreye girmesi gerekmektedir çocuğunuzun yeni bir şeye alışmaya çalıştığını unutmayın altını ıslattığında bağırmayın olumlu karşılayın. Olumsuz tepkilerin çocuğunuzda ters tepeceğini asla unutmayın.

 
Etiketler: , , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın