Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

OKUL ÖNCESİ EĞİTİMİN ÖNEMİ

Çocuklar zihinsel, duygusal, sosyal, bedensel gelişiminin büyük bölümünü  0-6 yaş  döneminde  tamamlamaktadır. Okul öncesi dönemi kapsayan bu yaş diliminde çocukların temel alışkanlıkları, zihinsel yetenekleri en hızlı biçimde şekillenmektedir.

 

 

 

0-6 yaş dönemi çok önemlidir. Bu yaşta kazanılan davranışlar bi ömür boyu etkilidir. Çoğu eğitim psikoloğu 0-6 yaşın önemini sürekli olarak vurgulamaktadır. Anne ve babanın bu konuda yeterli bilince sahip olmalarını bu yaş döneminde çocuklarına yeterli özeni göstermelerini istemişlerdir. Çalışan anne babaların bu konuda ki en büyük destekcisi okul öncesi eğitim kurumlarıdır. Okul öncesi eğitim sosyal ve duygusal gelişimi destekleyerek, yetişkinlik döneminde de çocukların daha üretici ve verimli olmalarını ve sahip oldukları potansiyeli tam olarak kullanmalarını sağlar.

 

Okul öncesi kurumlarda çocuklar kendi işlerini kendileri yapmaları, sorunları kendileri halletmeleri, kendi kararlarını kendileri vermeleri sayesinde  kendilerine güvenleri yüksek olur. Kendi düşüncelerini dile getirirler, öz güvenleri her zaman yüksek olur, problemlere çözüm yolları bulurlar.

 

Fiziksel olarak sürekli yapılan etkinlikler sonucunda kesme, yapıştırma, yırtma, boyama, katlama, makas tutma, ipe boncuk dizme sayesinde ince motor gelişimleri tamamlanır. Zıplama, tırmanma, belli bi yükseklikten atlama sayesinde kaba motor gelişimini tamamlar.

 

Okul öncesi eğitim kurumlarında çocuklar toplu halde yemek yedikleri için sevmedikleri yiyecekleri arkadaşlarından görerek yeme olasılığı oldukça yüksektir. Çocuklar paylaşmayı, yardımlaşmayı öğreniyorlar. Öz bakım becerileri dediğimiz temizlik alışkanlıklarını tam olarak kazanmış oluyorlar. Kıyafetlerinii ayakkabılarını kendileri giyip çıkarmaya başlıyor, böylelikle çocuklar sorumluluk duygusunu kazanmış oluyor kendi yapmaları gereken işleri kendileri yapıyorlar. Okul öncesi eğitim çocukların kendilerini keşfetmeleri açısından oldukça önemlidir. Evede annelerin uzun zamanda kazandıracağı davranışları okul öncesi kurumlarda çocuklar hep beraber yaptıkları için daha kısa sürede kazanırlar.

“Her tip insan, çocuk modelinden meydana gelir.”

 

 
Etiketler: , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın