Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

MEYVELERİN ÖNEMİ

 

Meyveler; yüksek miktarda posa (lif) içermesi sebebiyle bağırsakların düzenli çalışmasında ve kolesterol seviyesinin kontrolünde büyük rol oynar.

 

Meyvelerde büyük oranda antioksidan olduğundan kansere karşı koruyucudur. Portakal, greyfurt, çilek, mandalina, limon, kuşburnu, böğürtlen, elma, armut, ayva, erik, üzüm, incir, yenidünya, hurma, nar, dut, kiraz, vişne kavun, karpuz gibi meyveler kaner yapıcı ve ilerletici maddelerin meydana gelmesini engeller.

 

 

Meyveler aynı zamanda iyi birer vitamin, mineral ve enerji kaynağıdır. Büyüme ve gelişmeye yardım eder, hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağlar, deri ve göz hastalıkları için temel madde barındırır. Diş ve diş eti sağlığını korur, dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

 

 

Çantada da taşınabilir, kuru meyveler ile elma, armut, mandalina gibi meyvelerinhem taşınması kolaydır, hem de tüketmek için hazırlık gerektirmez.

 

 

Gün içinde tüketilmezse, akşam yemeğinde  1-5, 2 saat sonra bir meyve öğünü yapılabilir. Sabah kahvaltısına bir miktarda kuru meyve de katılabilir. Çocuklara ara öğünlerde çikolata, gofret, cips gibi sağlık açısından uygun olmayan besinler yerine, taze veya kuru meyveler verilmelidir.

 

 
Etiketler: , , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın

1 Yorum “MEYVELERİN ÖNEMİ”

  1. Yorumlayan ceren

    wallani dsüper