Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

MENEPOZ DÖNEMİNDE SAÇ BAKIMI

 

Menepoz dönemiyle birlikte saçlar incelip kuruyarak azalıyor.Menepoz dönemi saçlarınızın ekstra bakım ve ilgiye ihtiyaç duyduğu özel bir dönem…Ve şimdi size saçlarınızı güçlendirecek sırları açıklıyoruz.

 

 

 

 

Kolojen, retinol veye bitkisel hormonlar deyince aklınıza ne gelir? Her halde yaşlanma etkilerini geçiktiren kremleri düşünürsünüz. Çünkü bu maddeler, kremlerin içeriğindeki en önemli etken maddeleri oluşturuyorlar. Ancak son zamanlarda bu maddelere saç bakım ürünlerinde de rastlamak mümkün.Sadece cildimiz değil, saçlarımız da zaman geçtikçe değişim gösteriyor. Kadınların yüzde 60′ı saçlarının menepoz döneminden sonra inceldiğini, seyreldiğini ve daha kuru olduğunu söylüyor. Çünkü yaşla birlikte hormon dengesi değiştiğinden,saç derisindeki kan dolaşımı yavaşlıyor ve böylece saç kökleri yeterince beslenemez hale geliyor. Sonuç: Genç saç telinde 10 tabaka varken,olgun saçlarda bu sayı 4′e kadar iniyor.

 

 

İŞİN SIRRI YAŞLANMAYI GECİKTİRİCİ MADDELERDE
Kremlerdeki yaşlanmayı geciktirici maddeler saça nasıl etki eder? Saçta kırışık mı oluşuyor ki? Maddeler saç köklerine etki ediyor. Saç telinin yapısına etki eden sıradan şampuanların aksine, olgun saçlara hitap eden ürünler özellikle saç derisi üzerinde de etkilerini gösteriyorlar. Bu şekilde aynı zamanda daha kalıcı sonuç elde ediliyor. Örneğin, şerbetciotundan elde edilen bitkisel östrojenler, vücudumuzun kendi ürettiği hormonlara neredeyse tıpatıp benziyor. Bu maddeleri içeren saç bakım ürünleri ve şampuanlar, saçın eksiklerini tamamlıyor ve böylece saç çıkmasını hızlandırıyor, akasya ağacından elde edilen kolojen ise saç foliküllerinin beslenmesini artırıyor. Ayrıca her bir teli nemlendirerek koruduğu içinianında gözle görülür bir iyileşme sağlıyor. Üzümden elde edilen proantosiyanidin(üzüm çekirdeği)ve prosiyanidin maddesine de artık sadece yüz kremlerinde rastlamayacaksınız. Bu madde, hücrelere zarar veren serbest radikallerin etkisini durdurduğu için, cildinizi koruduğu gibi saçınızı da yaşlanmaktan koruyor.

 

 

SAÇ DÖKÜLMESİNİ YAVAŞLATIN

Saçların sertleşmesi iyi bir şey değildir. Ancak vücudun östrojen seviyesinde düşme yaşanmasıyla birlikte, saç derisindeki kolojen lifleri de bundan etkilenereksertleşmeye sebep olur. Sertleşen kolojen lifleri, saç kökünü tıpkı bir lastik bant gibi sıkarak kan dolaşımını ve beslenmeyi engeller, ta ki saç teli beslenemediği için ölüp düşene kadar. Günümüzde, 50 yaşın üzerindeki kadınların yüzde 40′ın da bu sorun var. Saçınızın seyrelmesini engellemek için saçınızı gerçek bir küre sokmanız gerekli. Kafein,derideki kan dolaşımını hızlandırdığı için oldukça faydalıdır. Sentetik bir molekül olan tr karakterle amineksil sertleşen kolojen liflerini gevşettiği için saçın dökülmesini yavaşlatır. Tüm bu maddeler ampul veya tonik olarak kullanıldığında, gece de saçın içinde kaldığından, şampuandan daha yoğun bir etki gösterirler.

 

 

BEYAZ SAÇ GÜZELDİR AMA SARARMAZSA
Önce bir tane,sonra iki,sonra üç,derken dört,beş…Beyaz saçlar,tıpkı sonbahar yaprakları gibidir.Teker teker artar ve sürekli çoğalırlar.Saçın doğal renginin solmasından(beyazlamasından)saçtaki melanin içeriği sorumludur.Yıllar geçtikçe melanin üretimi azalır ve zaman zaman yerini sadece hava kabarcıklarına bırakır.Yine de saçınız beyazlıyor diye üzülmeyin.Çünkü beyaz veya kır saç son derece asil bir görünüme sahiptir.Yeter ki sararmasın.Sararma da tıpkı hormonlarda gördüğümüz gibi,bir eksilme sürecinden kaynaklanır.Saçtan ilk önce koyu renkli pigmentler eksilir.Böylece sarıya yakın pigmentler ağır basar.Bundan dolayı,kestane rengi saçları olanların sarışınlara nazaran beyaz saçları daha erken ortaya çıkar.Ayrıca cildin yağ ve ter üretimi ile UV ışınlarına maruz kalmakta bu süreçte anahtar rol oynar.İşte bu gibi durumlarda özel beyaz saç şampuanlarını kullanabilrsiniz.Bunlar,içerdikleri adaçayıyla ter ve yağbezlerini daraltır,güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruma sağlar.

 
Etiketler: , , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın