Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

KARDEŞ KISKANÇLIĞI

 

Eve yeni kardeş gelmeden önce çocuğunuza durumu onun anlayabileceği şekilde fazla karışık cümleler kurmadan anlatmanız gerekmektedir. Ebeveynlerin sıklıkla düştükleri yanlış, ÇOCUK NE OLACAK Kİ ÇOK FAZLA ETLİLENMEZ düşüncesidir.

 

 

 

 

Anne ve babanın çocuklarını karşılarına alıp eve yeni bi bireyin geleceğini bu yüzden eve çok fazla misafir gelip gideceği, etrafın daha karışık olacağı, annenin bebekle biraz daha fazla ilgileneceğini bunun için yorulacağı, gerektiğinde çocuğun annesine yardım edebileceği, kardeşine bakabileceği anlatılmalı. Böylece çocuk psikolojik olarak daha hazırlıklı olacaktır. Bunları anlatmak için son ana kadar beklenmemelidir.

 

Çocuğunuzla konuşmadan önce kendinizi rahatlatın. Unutmamak gerekirki çocuklar anne ve babalarından çok etkilenirler. Çocuğunuzun kardeşine nasıl davranacağı konusunda siz endişeli olursanız çocuğunuzda gergin olur. Çocuğunuza somutlaştıramayacağı sözler söylemeyin. Çocuklara sakın endişelenme kardeşin gelebilir, fakat biz seni daha fazla seveceğiz demek çocuğu rekabete sokabilir. Bebekle anne ilgilenirken, diğer çocuklada babanın ilgilenmesi çocukta kendisiylede ilgilenildiği hissetmesini sağlar.

 

Anne babanın çocuğa, eve kardeşin geldi ama bizim sana karşı olan sevgimiz asla değişmedi mesajını davranışlarla da vermeleri gerekir. Kıskanan çocukla fazla zaman geçirilmeli, yapmaktan hoşlandığı şeyler yapılmalı. Yeni kardeş geldi diye yapılan etkinlikler son bulmamalı, yeniden kitaplar okunup, oyun parklarına gidilmeli.

 

Çocuk kardeşiyle zaman geçirirken ne kadar güzel zaman geçiriyorsunuz gibi cümlaler çocuğu yüreklendirir. Çocuk sizin övgünüzü kazanmak için kardeşine daha iyi davranır, eşyalarını paylaşır. Kardeşler arasındaki kıskançlık ve  geçimsizlik ne kadar yoğun olursa olsun birbirlerinden ayrı kaldıklarında özlem yaşarlar.İlişkilerinin çok bozuk olduğunu düşünseniz bile onlar birbirlerini çok severler.

 
Etiketler: ,

Görüşlerinizi paylaşın