Minik Kaşif http://minikkasif.karmabilgi.net Bir başka WordPress sitesi Sat, 15 Aug 2015 21:58:13 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8.1 BOYAYI RAFA KALDIRAN LOREAL CASTINGING sunkiss RENK AÇICI JEL http://minikkasif.karmabilgi.net/boyayi-rafa-kaldiran-loreal-castinging-sunkiss-renk-acici-jel/ http://minikkasif.karmabilgi.net/boyayi-rafa-kaldiran-loreal-castinging-sunkiss-renk-acici-jel/#respond Sat, 15 Aug 2015 21:58:13 +0000 http://minikkasif.karmabilgi.net/?p=2026

0

 

 

 

Kısa süre önce tanıştım bu renk açıcı jelle. 2 ay öncesine kadar dip boyası sorunum vardı. Arkadaşımla sohbet ederken artık boyadan sıkıldığımı anlatırken bana renk açıcı jeller spreyler var onları kullansana demesiyle hayatımda yeni bir boya macerası başlamış oldu.

 

 

blogger-image--787154017

Saçlarım koyu kahverengi neredeyse siyaha yakın kullandığım saç rengi karamel tonlarında ve uçlarında sarılar var. Hal böyle olunca kuaföre her gittiğimde dip boyası yapılırken saç rengimin koyu olmasından dolayı açma işlemi uygulanıyordu. Uygulanan boya saç diblerimi yakıyor böylelikle saçlarım mat,cansız,sağlıksız bir görünüm alıyordu. Kadınların saça çok önem verdiğini düşündüğünüzde bu çok can sıkıcı oluyor inanın. Arkadaşımla sohbet ederken yine bu sorunumu dile getirdim veee tavsiyesi benim için boyada yepyeni bir çığır açtı:) artık dip boya yaptığımda sonuç hüsran değil.

 

 

 

Evettt gelelim ürüne başlıktan da anlaşılacağı gibi kullandığım ürün LOREAL PARİSİN piyasaya yeni sürdüğü yada ülkemize yeni gelen CASTING SUNKİSS renk açıcı jeli. İlk kullandığımda ciddi tereddüt yaşadım tabi ki nedense saç rengimi birden çok açacak ve tuhaf bir renk olacak  sandım:) fakat hiç öyle düşündüğüm gibi olmadı. Zaten ürünün kutusunda aşamalı bir şekilde rengin nasıl açılacağını anlatılmış. Düşündüğüm gibi birdenPicMonkey Collagezel saç rengim açılmadı 2-3 kere kullandıktan sonra renk yavaş yavaş açılmaya başladı. Saçım herhangi bir zarar görmedi. Ürünü saçınız nemliyken saça uygulayıp saç kurutma makinesiyle kurutuyorsunuz. Saçınızda kalıyor diğer yıkamaya kadar bu süre içinde saçta herhangi bir kaşınma,kepek vs olmadı en azından benimkinde. Ürünün kullanım kolaylığı,saçı yıpratmaması bu jeli gözde ürünlerim arasına yerleştirdi. Stok yapmaya başladım. Ürünün fiyatı 25 tl yanlış hatırlamıyorsam ama ben indirimde bulup depoladım. Watsons, gratis gibi mağazalarda satılıyor ben stoğu BİM markete geldiğinde yapmıştım fiyatı 12 tl di. Bu ürünü saç uçlarına ombre gibi kullananlar, tamamen sarı saçlı olup saç rengini 1-2 ton açmak için kullananlar da var. Ben dip boyası yapmak için kullanıyorum. Saç rengim de turunculaşma,kızıllık olmadı.

 

 

İyi ki bu renk açıcı jeli kullanmaya başlamışım diyorum. Kullanmak isteyenler asla tereddüt etmeyin.Saç rengi birden çok fazla açılmıyor tecrübeyle sabit 🙂 Saç boyaları gibi saça zarar vermiyor saç uçlarına uygulamak isterseniz de durum değişmeyecek. Kuaförlerde ki gibi oreal, açıcı gibi zararlı saçı matlaştıran ürünlere maruz kalmayacaksınız. Alın kullanın mutlu olun 🙂

 

]]>
http://minikkasif.karmabilgi.net/boyayi-rafa-kaldiran-loreal-castinging-sunkiss-renk-acici-jel/feed/ 0
ÇOCUKLARDA İSHAL http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklarda-ishal/ http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklarda-ishal/#respond Sun, 07 Sep 2014 20:53:34 +0000 http://minikkasif.karmabilgi.net/?p=2018 İshal kısaca sulu kaka demektir. İshal genellikle aniden başlar ve dışkı sayısında artma ( günde 3 defadan fazla ) ile kendini gösterir. Çocukluk çağında ishal çok sık görülür.

 

İshal genellikle tek başına görülmez, kusmayla birlikte seyreder. Dışkının temas yoluyla ağızdan bulaşmasıyla oluşur. Bozuk besin maddelerini tüketme yolu ile de ishal durumu görülebilir. İshal özellikle 3 yaş altındaki çocuklarda sıvı kaybının neden olabileceği sorunlar nedeniyle de önem taşımaktadır. Çocukluk çağında görülen ishal vakalarının büyük çoğunluğu 3-6 gün içinde kendiliğinden düzelir. Çocuğunuz ishal olduysa tedavisinde 3 önemli ilke vardır.

 

1- İshalde kaybedilen sıvıların mümkünse ağız yoluyla geri alınması

 

2- Beslenmenin sürdürülmesi

 

3-zamanında bir sağlık kuruluşuna götürülmesidir.

 

Çocuklarda görülen ishal vakalarının büyük çoğunluğu hafif orta derecede ishal vakalarıdır ve bu çocuklar evde tedavi edilebilinir. Hafif ishal vakalarında ishale rağmen çocuk iyi görünür, inatçı kusma ve ateş yoktur. Bu durumda daha sık su verilmesi, anne sütü veya mamaya devam edilmesi ve çocuğun yeterli suyu almasına özen gösterilmelidir. Orta dereceli ishal vakalarında çocuklar huzursuzdur ve çok su içmek isterler. Bu durumdaki çocuklar 6 aylıktan büyükse evde ishal paketleri kullanılarak tedavi edilebilirler. Ancak susuzluk belirtileri olan çocukların doktora götürülmesi gerekir. Genel olarak ishalli çocuklara herhangi bir ishal kesici ilacın verilmesine gerek yoktur. Bu ilaçların ishalin kesilmesine katkısı olmadığı gibi, bazen ciddi zararlara yol açmaktadır. Benzer gerekçelerle kusma önleyici ilaçlar da kullanılmamalıdır.

 

 

 

 

EVDE  SIVI TEDAVİSİ : İshal tedavisinde en önemli noktalardan biri çocuğunuzun kaybettiği sıvıları yerine konmasıdır. Bu nedenle şeker ve tuz içeren sıvılar ile evde ishal tedavisi önem taşır. Bunun için eczanelerden veya sağlık merkezlerinden ishal için şeker tuz paketi alınmalıdır. Bu paketlerden bir tanesi 1 litre suya eklenmeli ve karıştırılmalıdır. Bu şekilde ishalle kaybedilen sıvıları yerine koymak için uygun bir içecek elde edilmiş olur.

 

İshal tedavisinde en önemli ilke beslenmenin çocuk ishal olmadan önceki gibi sürdürülmesidir. Bu nedenle anne sütü alanlar anne sütüne, mama alanlar mamaya devam etmelidir. Bununla birlikte ishal sırasında verilebilecek en uygun besinler

– pirinç

– patates

– ekmek

– yağsız et

– yoğurt

– sebze meyvelerdir.

 

]]>
http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklarda-ishal/feed/ 0
BEBEK MASAJI http://minikkasif.karmabilgi.net/bebek-masaji/ http://minikkasif.karmabilgi.net/bebek-masaji/#respond Sat, 06 Sep 2014 10:43:48 +0000 http://minikkasif.karmabilgi.net/?p=2003 10143030Masaj, bebeğinizle sizin aranızdaki duygusal bağı güçlendiren, fiziksel ve pisiko-sosyal gelişimi destekleyen etkin bir iletişim aracı olup, tarih boyunca değişik kültürlerde sağlığın korunmasında ve hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Masajın insan yaşamının her döneminde sağlık sorunlarının azaltılmasında, sağlığın korunmasında, yararlı ve gerekli olduğu yapılan pek çok araştırma ile ortaya konmuştur. Masaj, hem fiziksel hem de biyokimyasal etkileri ile bebek ve çocuklar için kolay yoldan yararlı olabilecek önemli bir girişimdir.

 

 

 

Bebek masajı bebeğin sağlığı, yaşam kalitesi ve anne-bebek iletişimi açısından önemlidir. Kas gücünü geliştirir. Fiziksel gelişimini destekler. Dolaşım, solunum ve sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bebeğin rahatlamasına, uyumasına yardımcı olur. Hareketliliğini artırır. Vücudun savunma sistemini güçlendirir. Bebeğin daha uzun süre anne sütüyle beslenmesini sağlar.

 

 

BEBEK MASAJINA HAZIRLIK : Masaj yapılan yer, bebeğin üşümemesi için sıcak (26-26 derece) sessiz olmalı v79388878e hava akımı bulunmamalıdır. Yere battaniye veya benzeri yumuşak bir örtü serilmelidir. Bebeğin yakınında üzerine düşebilecek nesneler olmamalıdır. Özellikle sıcak içecekler bebeğin yanında tutulmamalıdır. Masajı yapacak kişi cildi çok hassas olan bebeği korumak için takılarını çıkarmalı, tırnaklarını kesmelidir.

 

Bebek hazırlanan örtünün üzerine yatırılır ve kıyafetleri çıkartılır. Masaja başlamadan önce bebeğin altı kirliyse değiştirilmelidir. Masaj yapacak kişinin ellerini ılık bir suyla yıkaması ve ellerini ısıtması gerekir. Masajın rahat yapılmasını sağlayan bebe yağı veya vücut losyonu yakın bir yere konur ve başlamadan önce eller ve bebeğin vücudu yağlanır. Bebekle tüm masaj boyunca yumuşak bir ses tonuyla konuşmak yada şarkı söylemek anne bebek etkileşimini daha olumlu etkileyecektir.

 

 

 

6612-000066

 

 

YÜZ MASAJI: Parmaklar bebeğin alnının ortasına koyulup oradan şakaklara doğru masaj yapılır. Göz kapakları şakaklara doğru hafifçe ovulur. Burnu yanaklara doğru hafifçe bastırılarak ovulur. Ağız kulaklar yönünde gülümseme yaptırılır gibi sıvazlanır.Çeneden kulak arkasına doğru hafifçe masaj yapılır.

 

 

 

 

GÖĞÜS MASAJI:  Eller göğüsün ortasına yerleştirilir, koltuk altlarına doğru avuç içlerini hafifçe bastırılarak kitap sayfası düzeltir gibi inilir. Eller göğsün ortasından karşı omuza doğru ileri geri kaydırılır.

 

 

 

10143031

KOL MASAJI: Bebeğin kolu kaldırılır. Koltuk altları ovulur. Omuzdan bileklere kadar sıvazlanarak önce bir elle sonra diğer elle masaj yapılır. Aynı teknikle bu kez bilekten omuza doğru işlem tekrarlanır. Bebeğin kolu avuç içine alınarak, içe doğru dairesel hareketlerle ovulur. Eller açılır, her parmak sırayla ovulur. Aynı işlem diğer kolada uygulanır.

 

 

182792176

 

KARIN MASAJI: Eller kum çeker gibi bebeğin karnından kendinize doğru çekilir. Bacaklar havaya kaldırılıp dizlerden bükülür ve karnına doğru hafifçe bastırılır. Tek elle bebeğin karnında aynı işlem yapılırken diğer elle de bacaklarından tutulup karna doğru bastırılır. Parmakların ucu soldan sağa doğru yürütülerek masaj bitirilir.

 

 

 

 

BACAK MASAJI: Bebeğin bacağı kaldırılır Bacağı bileklere doğru önce bir elle sonra diğer elle sıvazlanır. Aynı tekni85595413kle bu kez bilekten kalçaya doğru işlem tekrarlanır. Bacak bilekten, her iki elin parmak uçlarıyla, eller paralel olacak şekilde tutulur. Kalçadan bileğe doğru eller ters yönde hareket ettirilerek ovulur. Daha sonra aynı işlem kalçaya doğru sürdürülür. Kollara uygulanan içe dairesel hareketler bacağa da uygulanır. Topuktan parmaklara doğru ayak tabanı ovulur. Ayak parmaklarının her biri teker teker ovulur. Ayak üst kısmı bilekten parmaklara doğru ovulur.

 

 

91557688

 

SIRT MASAJI: Battaniyenin üzerine bebek sırt üstü yatırılır. El sırtın ortasında omurgaya dik açı oluşturacak şekilde tutulur, sürtme hareketiyle boyundan kalçaya doğru tüm sırta masaj uygulanır. Sırta parmak uçlarıyla küçük daireler çizilir.

 

]]>
http://minikkasif.karmabilgi.net/bebek-masaji/feed/ 0
BEBEKLERDE CİLT TEMİZLİĞİ VE BANYO http://minikkasif.karmabilgi.net/bebeklerde-cilt-temizligi-ve-banyo/ http://minikkasif.karmabilgi.net/bebeklerde-cilt-temizligi-ve-banyo/#respond Thu, 28 Aug 2014 22:28:00 +0000 http://minikkasif.karmabilgi.net/?p=1992 108696410

 

 

 

 

 

Banyo yaptırmak; bebeğinizin gelişmesi, iştahının artması, uykusunun düzenlenmesi gibi yararlarından dolayı temizlenme amacından çok daha önemlidir.

 

 

 

Bebeğinizin ilk banyosu ancak göbek düştükten sonra, göbek yarası iyileşince yaptırılmalıdır. Bu sürede bebeğinizin vücudunu deri enfeksiyonlarından ve pişikten korumak için silme banyo ile temizleyebilirsiniz. Yumuşak bir bezi sabunlu suyla ıslatıp bebeğinizin vücudunu bu bezle silerek ve daha sonra durulama yaparak cilt temizliğini sağlayabilirsiniz. 107156966Silme sırasında bebeğinizin cildini tahriş etmemeye ve sabun kalıntısı bırakmamaya özen göstermelisiniz.

 

 

 

 

Genel olarak bebeğinize günde bir defa banyo yaptırmanız yeterlidir ancak hava çok sıcaksa, ikinci bir banyoyu da rahatlıkla yaptırabilirsin85189792iz. Bebeğinizin her banyosunda sabun kullanmanıza gerek yok. Bebeklerin ciltleri çok fazla kirlenmez. Hava koşullarının kötü zamanlarda veya uygun ortam sağlanamadığında bebeğinize günlük silme şeklinde banyo uygulayabilirsiniz. Bebeğinizin ortalama banyo süresi 5 dakika olmalıdır veya 10 dakikayı geçmemelidir. Özellikle idrar yolları enfeksiyonunda bebeğe küvet içinde değil duş şeklinde banyo yaptırılmalıdır. Bebeğinizde cilt kuruluğu varsa banyo sonrası uygun nemlendiricilerle cildini nemlendirmelisiniz.

 

 

 

Bebeğinizin banyosunu her gün aynı saatte, beslenmeden ve uyumadan önce yaptırmalısınız. TOK KARNINA BEBEĞİNİZE ASLA BANYO YAPTIRMAYIN. Böylece bebeğinizin kusmasını ve kusmuğunun akciğerlere kaçmasını engellemiş olursunuz. B

]]>
http://minikkasif.karmabilgi.net/bebeklerde-cilt-temizligi-ve-banyo/feed/ 0
ÇOCUKLARDA ALT ISLATMANIN NEDENLERİ http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklarda-alt-islatmanin-nedenleri/ http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklarda-alt-islatmanin-nedenleri/#respond Wed, 27 Aug 2014 21:45:04 +0000 http://minikkasif.karmabilgi.net/?p=1988  

images (2)

 

 

Çocukların 4-5 yaşına kadar, geceleri altını ıslatmaları normaldir. Çocuk bu yaşlardan sonrada altını ıslatmaya devam ediyorsa bir doktora başvurulmalı ya da idrar yollarında bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.

 

 

 

Araştırma sonucunda her hangi bir hastalık bulunmazsa, çocuğun altını ıslatma nedeni olabilecek  en önemli etken tuvalet eğitiminde hatalı tutumlardır. Özellikle, tuvalet eğitimine erken başlanması ve çocuğun bu işteki başarısızlığa takılıp kalması çocuğun altını ıslatmasın da önemli rol oynar.

 

Çocuğunuzun idrar kaçırmasına aşırı tepki göstermeniz de başarısızlık korkusuyla gece altını ıslatmasına neden olabilir. Aşırı disiplin altında ki ve sıkıntılı çocuklarda idrar kesesi kasılır ve tutabileceği idrar miktarı azalır. Bu durum da idrar kaçırmayı kolaylaştırır.Aileye yeni bir bireyin katılması da çocuğun tekrar ilgiyi üzerine toplayabilmesi için altını ıslatmasına neden olabilir.  Anneden ayrılma, yuva veya okuldaki stresler de gece altını ıslatma nedenleri arasında sayılabilir.

 

Tuvalet eğitiminde; çocuğunuzu tuvalete doğru yaklaşma davranışından, tuvalete girişine kadar bütün olumlu davranışlarda adım adım ödüllendirmelisiniz. Ancak bu ödüllendirme aferin gibi sözel ifadelerle yapılmalıdır.

 

Anne babalar tuvalet eğitimi süresince çok sabırlı ve sakin olmalıdırlar. Çocuk, idrar ve dışkısını yaptığı zaman bunun pis kokulu bir şey olduğu ve hoş karşılanmadığı ona hissettirilmemeli, çocuk azarlanmamalıdır.

 

Çocuğunuzun, uyku saatinden hemen önce ve dinlenme saatinde tuvalete gitmesi ve bu davranışı, belirli sıklıklarla yapmasını sağlamalısınız. Çocuğunuza tuvaletten çıkarken sifonu çekmeyi, ellerini sabunla yıkamayı öğretmekte tuvalet eğitiminin bir parçasıdır. Bu nedenle tuvalet sonrası temizliğine önem verilmelidir.

]]>
http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklarda-alt-islatmanin-nedenleri/feed/ 0
ÇOCUKLAR İÇİN DİŞ FIRÇASI-MACUNU http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklar-icin-dis-fircasi-macunu/ http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklar-icin-dis-fircasi-macunu/#respond Sun, 24 Aug 2014 21:08:39 +0000 http://minikkasif.karmabilgi.net/?p=1981  

 

 

165900885Diş ve ağız temizliğinin önemi çocuklara erkenden verilmelidir. Çocuklarınızın anlayabileceği şekilde dişlerin önemi ve temizliği anlatılmalıdır.Çocukların dişlerinin özellikle arka dişlerinin çıkmasıyla, dişlere daha fazla önem verilmelidir.

 

 

 

 

 

Yediklerinin çürüme ve leke yapmaması için çocuklarınızın dişlerini fırçalayın. Peki çocuklar için uygun fırç92347067a nasıl seçilmeli ? Çocuğunuzun ağız büyüklüğüne uygun, yumuşak kıllardan üretilmiş diş fırçaları kullanmalısınız. Fırçalar çok uzun süre dayanmaz çünkü çocuklar dişlerini fırçalarken fırçanın uç kısmını ısırmaktan çok hoşlanırlar, buda fırçanın erken yıpranmasına neden olur.Diş fırçasının ömrü zaten 3 aydır. Süreyi göz ardı etmeden fırçayı sık sık değiştirin.  Bebeklik döneminden 2 yaşına kadar olan dönemde bebek ve çocukların diş temizliğinde diş macunu kullanımı önerilmez. Çocuklar için diş macunu kullanımı 2 yaşından sonra olmalıdır. Diş macununu fırçaya çok çok az sürün ve çocuğunuza öyle verin.

 

Sabah kahvaltı sonrası ve gece yatmadan önce, sadece iki dakikalık fırçalama işlemi çocuğunuzun dişlerinin temizlenmesi için yeterlidir.

]]>
http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklar-icin-dis-fircasi-macunu/feed/ 0
BEBEKLERDE AĞIZ TEMİZLİĞİ http://minikkasif.karmabilgi.net/bebeklerde-agiz-temizligi/ http://minikkasif.karmabilgi.net/bebeklerde-agiz-temizligi/#respond Sun, 24 Aug 2014 20:42:05 +0000 http://minikkasif.karmabilgi.net/?p=1975 165073157

 

 

 

Dişlerin gelişmesi doğum öncesinde başlar. Olgunlaşmasını tamamlamamış dişler, doğumdan sonra 6 ay civarında, belirli bir sıra ile diş etlerini yararak çıkar. 

 

 

 

 

Bebeğinizin doğumdan itibaren ağız bakımı önemlidir. Özellikle yeni doğan bebeklerde ağız içi yaralara sık r128546795astlanır. Pamukçuk adı verilen bu yaralar bazı mikropların, ağzın iç tarafında oluşturduğu bir hastalıktır. Pamukçuk bazen bebeklerin emmesini veya yemek yemesini engelleyecek kadar acı vermektedir. Bebeğinizin ağzında pamukçuk oluştuysa karbonatlı su ( bir çay bardağı suya bir çay kaşığı karbonat )ile ağzın iç kısmını temizlemelisiniz. Bunun için temiz bir tülbent veya gazlı beze damlattığınız  karbonatlı suyla bebeğinizin ağzının içini dikkatlice temizlemelisiniz. Pamukçuk uzun sürer ve geçmezse doktorunuza başvurun, doktorunuzun size tavsiye edeceği ilaçları ve yöntemleri de kullanabilirsiniz. Pamukçuk hastalığından sonra unutmamanız gereken muhakkak emziği ve biberonu değiştirin. Pamukçuk sonrasında tekrar pamukçuk oluşmasın diye bebeğinizin her emme ve beslenme sonrasında kaynatılıp soğutulmuş temiz su verebilirsiniz.

 

 

Bebeğinizin 6-8 aylıkken ( ilk dişleri görülmeye başladığında ) dişlerini temizleme işlemine başlamalısınız. Sabah kahvaltı sonrasında ve akşam yatmadan önce, bebeğinizin dişlerini ( en azından dişin dış yüzeylerini ) temiz, ıslak bir tülbentle temizlemelisiniz.

]]>
http://minikkasif.karmabilgi.net/bebeklerde-agiz-temizligi/feed/ 0
TUVALET EĞİTİMİNİ NASIL VERECEĞİM ? http://minikkasif.karmabilgi.net/tuvalet-egitimini-nasil-verecegim/ http://minikkasif.karmabilgi.net/tuvalet-egitimini-nasil-verecegim/#respond Fri, 22 Aug 2014 20:42:36 +0000 http://minikkasif.karmabilgi.net/?p=1969 AA013111

 

 

Çocuğunuza tuvalet eğitimi verirken hassas davranmanız çocuğunuzun öğrenme sürecini kısaltacaktır. Tuvalet eğitimine başlandığı zaman anne babanın aktif bir biçimde sürece dahil olması gerekmektedir. Öğrenme sürecinde ailelerin tutum ve davranışları, çocuğun tuvalete gitmekten hoşlanmasını sağlar nitelikte olmalıdır.

 

 

Tuvalet eğitimine başlamadan önce tuvalet eğitiminde hangi sözcükleri kullanacağınıza karar vermelisiniz. Ailede kullanılan, çocuğunda anlayıp söyleyebileceği basit sözcükler seçmelisiniz. Çocukla ortak bir dilde  konuşmanız önemlidir.

 

Çocuğun hazır olduğunu fark edince, bir tuvalet oturağı veya klozet aparatı alın. Önce, oturağı banyoda veya tuvalette uygun bir yere yerleştirin. Çocuğun banyoya veya tuvalete belirli aralıklarla gidip oturağa oturmasını sağlayın. Klozet aparatı images (1)kullanıyorsanız çocuğun klozet aparatı  ve klozete ulaşabilmesi için bir basamak veya tabure kullanın. Böylece çocuk oturağa veya klozete alışacaktır. Benim tuvaletim geldi, tuvalete gitmeliyim diye yüksek sesle ifade edip sonrasında da ” tuvaletimi yaptım rahatladım” diyerek sonuçlandırmanız ve bunu zaman zaman yapmanız çocuğunuzun öğrenmesini kolaylaştırır.

Tuvalet ihtiyacı olunca size söylemesi için çocuğunuzu cesaretlendirin. Çocuğunuzla birlikte tuvalet eğitimine başladığınızda 1-2 saatte bir banyoya gidin. Sabah kalktığında, yemeklerden sonra ve tuvaleti geldiğine dair belirtileri fark ettiğinizde, oturağa oturması için teşvik edin. Birkaç dakika beklemesini sağlayın, tuvaletini yapmıyorsa ısrar etmeyin. Bazı çocuklar başlangıçta, çişlerini oturağa yapar ancak kaka için bezlerini kullanmaya devam ederler. İlk aşamada bez sadece gündüzleri çıkarılabilir, belirli bir süre sonra (bu çocuğun öğrenmesine bağlı olarak değişir) geceleri de bezin çıkarılması gerekmektedir.

 

images (2)

 

Bezin bir takıp bir çıkarılması çocuğun kafasını karıştıracağından tuvalet eğitimini güçleştirebilir. Annelerin tuvalet eğitimi sürecinde oldukça sabırlı olmaları gerekmektedir. Çocuğunuz bazen altını ıslatacaktır. İşte burada sabrın devreye girmesi gerekmektedir çocuğunuzun yeni bir şeye alışmaya çalıştığını unutmayın altını ıslattığında bağırmayın olumlu karşılayın. Olumsuz tepkilerin çocuğunuzda ters tepeceğini asla unutmayın.

]]>
http://minikkasif.karmabilgi.net/tuvalet-egitimini-nasil-verecegim/feed/ 0
ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklarda-tuvalet-egitimi/ http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklarda-tuvalet-egitimi/#respond Fri, 22 Aug 2014 19:57:32 +0000 http://minikkasif.karmabilgi.net/?p=1956 Toddler sitting on toilet

 

 

Basit yönergeler Tuvalet ve temizlik alışkanlığı insanın sağlıklı yaşam sürdürmesinde önemli rol oynar. Bu alışkanlıkların önemli biçimde kazanılması da çocuğun ilk gereksinimlerini karşılamasında aldığı izlenimlerle ilgilidir.

 

 

 

 

Tuvalet eğitimin kazanılmasında olgunlaşmanın rolü büyüktür.  Normal gelişim gösteren bir çocuk 2 yaşına doğru kasla466097349rını kontrol etmeyi öğrenebilir. Tuvalet eğitimine 18-24 aylar arasında başlamak uygundur. Tuvalet eğitimi sürecinde, çocuklara baskı yapılmamalıdır. Sevecen,sabırlı ve düzenli bir tutum içinde tuvalet alışkanlığının yerleşmesini sağlayabilirsiniz.Çocuğunuzun tuvaletini söylemesi konusunda onu cesaretlendirip özendire bilirsiniz. Erken aylarda ayıplayıcı sert bir tutum içinde ele alınan tuvalet eğitiminin, çocuğun kişilik  yapısını olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle tuvalet eğitimi verirken çocuğunuzla inatlaşmamalı ve katı kurallar içinde olmamalısınız.

ÇOCUĞUNUZUN TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ  ?

 

UYKUDAN KURU KALKABİLİYOR VE GÜN İÇİNDE 2 SAAT KURU KALABİLİYORSA

 

*BÜYÜKLER GİBİ TUVALETE GİTME İSTEĞİNİ BELİRTİYORSA

 

* ALTINI ISLATTIĞINDA BUNU HAREKETLERİ İLE  BELLİ EDİYORSA 

 

* ISLAK,KURU,OTURAK GİBİ TEK SÖZCÜKLÜ İFADELER KULLANABİLİYOR VE BASİT YÖNERGELERİNİ ANLIYORSA, ÇOCUĞUNUZ TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR DEMEKTİR.

]]>
http://minikkasif.karmabilgi.net/cocuklarda-tuvalet-egitimi/feed/ 0
BEBEKLERDE ALT TEMİZLİĞİ http://minikkasif.karmabilgi.net/bebeklerde-alt-temizligi/ http://minikkasif.karmabilgi.net/bebeklerde-alt-temizligi/#respond Tue, 19 Aug 2014 21:09:50 +0000 http://minikkasif.karmabilgi.net/?p=1947

 

Vücut temizliğinde en önemli olan alt temizliğidir. Bebekler içinde durum farklı değil hatta daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Kız ve erkek bebeklerin temizlikleri farklı temizlik uygulamaları nedeniyle ayrı önem taşır.

 

 

 

Bebeklerin ilk doğduklarında cilt yapıları çok hassas olduğundan sıklıkla bezlerinin değişmesi gerekir. Kız bebeklerde henüimages (8)z dış üreme organları, ilk aylarda henüz gelişmediğinden açık durumdadır. kız bebeklerde alt temizliği yapılırken dikkat edilmesi hatta asla unutulmaması gereken kural temizliğin önden arkaya doğru yapılmasıdır. Kız bebeklerde ön bölgenin kaka ile kirlenmemesine dikkat edilmelidir. Kakadan bulaşan mikroplar, buradan idrar yollarına girer ve iltihaplanmalara neden olur. Silme malzemesi olarak son dönemlerde ıslak mendiller kullanılsa da ideal olan yumuşak bezlerle alt temizliğinin yapılmasıdır. Kullanılan bezler  yıkanıp ütülenip öyle kullanılmalıdır. Eğer ıslak mendil kullanılıyorsa alkolsüz parabensiz ve parfüm içermeyen ıslak mendiller olmasına özen gösterilmelidir. Bebek kakasını yaptığında, mümkünse altı yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda ıslak mendille güzelce temizlenmelidir.

 

 

Erkek bebeklerde de alt temizliği çok önemlidir. Erkek üreme organı doğumda bir deri ile kaplıdır. Bu deriye sünnet derisi

denir.Bazen sünnet derisinin içi doğuştan dardır. Bebek idrarını güçlükle yapar hatta uç kısım idrarla şişer, kızarır. Böyle durumlarda bebeğin küçüklüğüne bakılmaksızın sünnet yapılır.Erkek bebeklerde alt temizliği yapılırken eğer çocuğunuz sünnetsiz ise sünnet derisi çok çekilmeden ve dikkatli şekilde dairesel hareketlerle dışa doğrun silinmelidir. Kaka yaptıklarında altı iyice temizlenmeli ve kurutulmalıdır.

 

 

Bebek ve çocuklarda bacak aralarında pişik çok görülen bir durumdur. Pişiğe idrar sabun artıkları, iyi temizlememe  ve bezlerin sık değiştirilmem81897169esi neden olmaktadır. Islak bez, çocuğun üzerinde uzun süre kalırsa bazı mikroplar üreyerek pişiğe neden olur. Bebeklerde pişik oluşumunu engellemek için, bezini sık sık değiştirmelisiniz. Oluşan pişiklerin ilerlememesi ve bebeğinizi huzursuz etmemesi için pişik kremleri kullanmalısınız.

 

 

Pişik oluşan bebeğin alt temizliğinde küvete hazırladığınız (veya normal yıkaya bilirsiniz) suyla bebeğinizin altını güzelce yıkadıktan ve kuruladıktan sonra  bebeğinizi alt değiştirme ünitesine alın pişik kremini sürün ve bir süre altını açık bırakın hem hava alsın hem teni kremi emsin.

 

 

Bu uygulamalara rağmen bebeğinizin pişiği geçmiyorsa daha kötüye gidiyorsa doktorunuza başvurun. Bebeğinizde enfeksiyon gelişmiş olabilir.

]]>
http://minikkasif.karmabilgi.net/bebeklerde-alt-temizligi/feed/ 0