Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

ELMA SİRKESİYLE ZAYIFLAMA

 

Diyet reçetelerinde bitkisel çözüm kullanımı çok eski zamanlardan günümüze kadar gelmiştir. Bazı yöntemler hala uygulanmakta ve hiçbir değişiklilik göstermeden devam etmektedir. Bunlardan biri elma sirkesi, su ve bal karışımı ile zayıflamaktır. Osmanınlılar döneminde misafirlere akşam yemeğinden sonra sunulan özel bir diyet içeceğidir. Elma sirkesi,su ve bal formülü midedeki hazmı hızlandırırken bir yandanda yağlarınızı eritiyor.

 

 

 

 

Bazı kişilerin diyete bu formül ile başlayıp 2.5 ayda 10 kg verdiği görülmüştür. Hemde hiçbir öğünden kısmayarak istediğini yediği halde (aşırıya kaçmamak şartı ile) ... Bu formülün dışında yeşil çay ve biberiye karışımından da yararlandığını söylemek gerekir. Bol su içerek zayıflama düşüncesini bir kere aklınızdan silmelisiniz. Sürekli su içmek ancak wc ihtiyacınızı arttırır ve şişkinlik yapar. Hazımsızlık sorunu olanlar için bu formül vazgeçilmez bir hale gelecektir. Şiddetle tavsiye ediliyorki Elma sirkesi, su ve bal formülü özellikle akşam yemeği üzerine içildiği zaman hazmı kolaylaştırıyor ve yağları eritmede faydalı oluyor.

Elma sirkesi, su ve bal formülü yapılışı ;

Bu formülü herkez kendi evinde kolaylıkla hazırlayabilir fakat biraz maaliyet açısından fazla olabilir. Bunun için günümüzde fersan marka sirke limon v.b gibi suyu üreten diğer bir ürünü olan yeni çıkardığı ballı elma sirkesine büyük marketlerde rahatlıkla sahip olabilirsiniz. Şimdilerde fiyatı 9 TL’den satılmaktadır. Bu formülü bende uygulamak istiyorum diyenler ve fiyatıda uygun diyen kişiler piyasada satılan ufak ballar bile 6 TL’den satılmaktadır, ve bu formül içim çiçek balı gerekmektedir bunun için iyi düşünmeniz gerekir yinede kararı sizin

Elma sirkesinin faydaları yararları nelerdir?

 

Elma sirkesi için en uygun olan meyva türü, özellikle kış aylarında yüksek oranda şeker depolaması yapan kış elması türleridir. Ancak elma sirkesi yaparken sirkenin çeşnisini artırmak için birden fazla türde elma türünün karışımıyla hazırlanması damak tadınıza hitap etmesi açısından daha uygun olacaktır. Elma sirkesi yapımı için kesinlikle ekşi ve olgunlaşmamış elmaları tercih etmeyiniz. Çünkü bu tür elmaların şeker düzeyi düşük olduğu için mayalanma tam manasıyla gerçekleşmez.Hijyenik ortamda yapımı gereken elma sirkesi ilk önce 45 derece suda bir güzel ovalanarak yıkanır. Elma sirkesinin muhafaza edileceği cam kavanozların da titizlikle temizlenmesi gerekecektir. Elmalar dilimlendikten sonra katı meyve sıkacağı veya mutfak robotu aracılığıyla elma suyu temin edilir. Elma suyu içerisinde şeker oranının yüksekliği elma sirkesinin fermantasyona uğraması için önemli bir etkendir. Bol şeker olan elma suyundan kaliteli asetik asit yani elma sirkesi elde edilir.

 

Elma sirkesinin sağlığa ve zayıflamaya faydaları yararları nelerdir?

 

* Kemikleri güçlendirir ve kemiklerin kalsiyum depolama potansiyelini artırır.

 

Özellikle osteoporoz ve menopoz sonrası kemik kırılmaları için bitkisel tedavi sunar

 

* Özellikle vücuttaki sodyum dengesini kurarak yüksek tansiyon şikayetini azaltır.

 

* Kandaki yüksek Kolesterol oranını dengeler ve düşürür. Damar tıkanıklıkları ve kan yağlanması olan kişilerde kanı inceltici etkileri vardır.

* Detoks (Detox) etkisi vardır iyi bir antioksidandır.

 

* Elma sirkesinde bulunan potasyum, büyüme çağındaki çocuklarda hücre gelişimini destekler. O nedenle çocuklarınıza elma sirkeli salata yediriniz.

 

* Öküsürük, soğuk algınlığı, ciğer üşütmesini iyileştirir.

 

* İdrar yolları enfeksiyonlarında, sindirim bozukluklarında, kramplarda, yaban arısı sokmasında, saçta kepekte, uyku bozukluklarında, kulak çınlamasında da bitkisel çözüm sunar.

 

* Bizler için en önemli etkisi ise yağ yakıcı etkisinin olması nedeni ile hızlı zayıflama ve kilo kaybı sağlar

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın