Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

EK GIDAYA GEÇİŞ

 

Bebekler 4 veya 6 aydan sonra ek gıdaya geçerler. Deneyimsiz anneler için bu süreç bazen acaba ne yapmalı, hangi gıdadan başlamak daha doğru olur vb. düşüncelerle katı gıda dönemini geçirirler ve deniyimli hale gelirler 🙂

 

 

 

 

 

4-6. aylar bebek beslenmesinde çok önemli yer tutar. Çünkü artık bebeğiniz büyüdü, buna bağlı  olarak besin ve enerji gereksinimi arttı. Bebeğinize  bu dönemde ek gıdalar vermeye başlamalısınız. Beslenme otoritelerinin ortak görüşü  anne sütü veya  benzeri bir mamanın  4. aydan sonra bebeğinizin beslenmesinde tek başına yeterli olmayacağıdır. İlk  3-4 ay bebeğin emerek beslenme dönemidir. Bu süre içinde yutma refleksi zayıftır, kaşıkla beslenmekte zorlanır. İlk 4-6 ay anne sütü veya mama ile beslenen bebekler  bu zamandan sonra farklı besinlere de gereksinim duyarlar. Ek gıdalara başlama zamanı  4.aydan önce olmamalı ancak ek gıdaya geçiş zorlaşacağından 6.aydan sonraya da bırakılmamalıdır. Ek besinlerle birlikte anne sütü veya biberon maması mutlaka devam etmelidir.

 

 

Ek gıdalara geçiş  dönemi yavaş ilerleyen bir süreçtir ve haftalar alır. 4.ayını tamamlayan bebekler daha çabuk acıkmaya başlar; anne sütü veya biberon maması aldıktan sonra halen aç olduklarını size hissetirirler. Bu bebeğinizin ek besinlere hazır olduğunun göstergesidir. Bu aylardan sonra bebeğinizin  sindirim sistemi ve böbrekleri çeşitli besinleri sindirecek ve atıkları vücuttan uzaklaştırabilecek olgunluğa ulaşmıştır.

 

 

• Çoğu bebek 6 aylık olana kadar anne sütünden veya yetersizse bebek mamasından başka bir şeye ihtiyaç duymaz. Anne sütü ve/veya mama  su içerdiğinden ayrıca su vermeye gerek yoktur.

 

• Bazı bebekler 6. ayda henüz katı yiyecekler için hazır değilken, bazıları da anne sütü ya da hazır sütten katı yiyeceklere biraz daha erken geçerler.

 

• Yaklaşık 6 aylık olduklarında küçük miktarlarda yiyecekler verebilirsiniz. Eğer bebeğiniz bundan hoşlanmış gibi görünüyorsa, yavaş yavaş çeşitli yiyeceklerden oluşan küçük miktarda yiyecekleri vermeye devam edebilirsiniz.

 

• Değişik yiyecekleri bebeğinize yedirirken, arada tek bir yiyeceği vermek, alerjiye yol açabilecek özel bir yiyeceği ayırt etmenizi sağlayacaktır. Eğer bebeğiniz katı yiyeceklerden hoşlanmamış görünüyorsa, birkaç hafta bekleyin ve yeniden deneyin.

 

• Katı yiyecekler çok erken verilirse, çocuklarda alerji gelişme olasılığı artar.

 

• İlk katı yiyecek doğranmış meyveler veya rendelenmiş sebzelerden yapılmış bebek maması olabilir. Bebek mamaları anne sütü ya da hazır mama ile karıştırılabilir.

 

• Yağlı, tuzlu, şekerli yiyecekler vermekten kaçının.

 

• Tuz, şeker  ilave etmekten kaçının.

 

• Ekmek kabukları, bebek bisküvileri veya çeşitli meyve ve sebzeler, 8 ile 12 ay arasında kaşınan dişetleri için sıkça kullanılır. Ancak bunların boğaza kaçmaması için çok dikkat etmek gereklidir .

 

 
Etiketler: , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın