Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

ÇOCUKLARDA UYKU İHTİYACI

 

 

 

 

 

 

İYİ BİR UYKU GÜZEL BİR GÜNÜN HABERCİSİDİR

Yetişkinler olarak günlük uyku ihtiyacımızı karşılamanın belli bir uyku düzenine sahip olmanın önemli olduğunu çok iyi biliriz. İyi bir uyku gün için planladıklarımızı sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmemizi sağlar. Bu durum 5-6 yaş dönemindeki çocuklar içinde geçerlidir.

 

 

5-6 yaş döneminde çocuğunuzun gelişiminin ve öğrenmenin hızlı olduğu bir dönemden geçmektedir. Dolayısıyla bu dönemde enerjisi ve öğrenme yoğunluğu fazla olan çocuğunuzun vücudunun ihtiyacı olan uykuyu yeterince alabilmesi ve uyku düzeninin olması önemlidir.  

 

 

5-6 yaş döneminde bir çocuk günde 11-12 saat uykuya ihtiyaç duyar. Bu uykunun önemli kısmı gece uykusunda alınır. Uykularının yarısını derin uykuda geçirirler. Derin uyku, büyüme hormonunun salgılandığı ve vücudun en iyi şekilde dinlendiği uyku evresidir. Dolayısıyla çocukların gece uykusunu günlük aktiviteler için çocuğun kendisini hazır hissetmemesine, gün içerisinde öğrendiklerini yeterine pekiştirmemesine neden olabilmekte ve her alandaki gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir. 

 

 

  • Çocuğunuzun en geç 21.30 da uyumasını sağlayın.
  • Her akşam aynı saatte yatıp aynı saatte kalkması vücudunun belli bir uyku düzeni geliştirmesini kolaylaştırır. Bu nedenle aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmasına özen gösterin. Bu konuda taviz vermeyerek, çocuğunuza kararlı ve tutarlı olduğunuzu gösterin.
  • Uyumadan önce çocuğunuzun uyumasını kolaylaştıracak masallar seçmeye özen gösterin.
  • Yatmadan önce çocuğunuza  yapması gereken tuvalete gitme, diş fırçalama, ellerini yıkama vb. düzenli olarak yapmak çocuğa uyku zamanın geldiğini hatırlatır.
  • Çocuğunuzun uyuduğu ortamın havalandırılmış, sessiz, ısının uygun olduğu bir ortam olmasına dikkat edin.
  • Çocuklar bazen uyamamak için direnir anne ve babaların bu durumu gayet sakin karşılaması çocuğa sert çıkmaması gerekir.
  • Çocuğunuzun yalnız başına uyumasını sağlayın. Uyandığında yanına gitmek yerine odasının kapısında onunla konuşun kendini güvende hissederek tekrar  uyumasını sağlayın.
 
Etiketler: , ,

Görüşlerinizi paylaşın