Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

ÇOCUKLARDA TUVALET EĞİTİMİ

Toddler sitting on toilet

 

 

Basit yönergeler Tuvalet ve temizlik alışkanlığı insanın sağlıklı yaşam sürdürmesinde önemli rol oynar. Bu alışkanlıkların önemli biçimde kazanılması da çocuğun ilk gereksinimlerini karşılamasında aldığı izlenimlerle ilgilidir.

 

 

 

 

Tuvalet eğitimin kazanılmasında olgunlaşmanın rolü büyüktür.  Normal gelişim gösteren bir çocuk 2 yaşına doğru kasla466097349rını kontrol etmeyi öğrenebilir. Tuvalet eğitimine 18-24 aylar arasında başlamak uygundur. Tuvalet eğitimi sürecinde, çocuklara baskı yapılmamalıdır. Sevecen,sabırlı ve düzenli bir tutum içinde tuvalet alışkanlığının yerleşmesini sağlayabilirsiniz.Çocuğunuzun tuvaletini söylemesi konusunda onu cesaretlendirip özendire bilirsiniz. Erken aylarda ayıplayıcı sert bir tutum içinde ele alınan tuvalet eğitiminin, çocuğun kişilik  yapısını olumsuz etkileyeceği unutulmamalıdır. Bu nedenle tuvalet eğitimi verirken çocuğunuzla inatlaşmamalı ve katı kurallar içinde olmamalısınız.

ÇOCUĞUNUZUN TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ  ?

 

UYKUDAN KURU KALKABİLİYOR VE GÜN İÇİNDE 2 SAAT KURU KALABİLİYORSA

 

*BÜYÜKLER GİBİ TUVALETE GİTME İSTEĞİNİ BELİRTİYORSA

 

* ALTINI ISLATTIĞINDA BUNU HAREKETLERİ İLE  BELLİ EDİYORSA 

 

* ISLAK,KURU,OTURAK GİBİ TEK SÖZCÜKLÜ İFADELER KULLANABİLİYOR VE BASİT YÖNERGELERİNİ ANLIYORSA, ÇOCUĞUNUZ TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR DEMEKTİR.

 
Etiketler: , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın