Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

ÇOCUKLARDA KÖTÜ KELİME KULLANIMI

 

Çocuğunuzu  terbiye sınırları içinde yetiştirdiğinizi düşünürken, ağzından çıkan kötü kelimelerle dünyanız başınıza yıkılmış gibi hissedersiniz. Yetişkinliğe doğru uzun bir yolculuğa çıkan çocuğunuzun neden böyle davrandığını anlamanın tam zamanı.

 

 

Çocuklarınızın, çevrede olup bitenlerden ve duydukları sözlerden etkilenmemelerine imkan yoktur. Özellikle 3-4 yaşlarındaki çocukların duydukları her sözü tekrarlamaya meraklı olurlar. Sakıncalı birşey olmasının verdiği heyecanla küfür de, çocukların taklit ettiği olgulardan biri olarak karşınıza çıkabilir. Bu anlarda şaşkınlıkla ani tepkiler vermek yerine çocuğunuzu anlamaya çalışın.

3-4 YAŞ ÇOCUKLARI

Çocuklarda fiziksel, zihginsel, sosyal, dil ve motor gelişimi bakımından önemli değişimlerin görüldüğü bir dönemdir. Bu yaş döneminin en belirgin özelliklerinden biri, çocukların kendilerini sözel olarak daha iyi ifade edebilmeye başlamalarıdır. Konuşarak içinde bulundukları dünyayı tüm yönleriyle anlamaya çalışırlar.

 

Dil gelişimleri oldukça hızlıdır, yeni kelimeleri çok hızlı öğrenirler, merak duyguları oldukça yoğundur, dünyada ve çevrelerindeneler olup bittiğiyle ilgili neden, nasıl, ne zaman gibi sorular sormaya başlarlar. Duydukları her yeni kelimenin ne anlama geldiğini öğrenmek isterler. Dili oyunlarına katarlar, içinde diyalogların olduğu, rol yapabilecekleri oyunları tercih etmeyebaşlarlar.

 

Espri yetenekleri gelişir, şarkılar, tekerlemeler öğrenmek ve söylemek hoşlarına gider. Öğrendikleri yeni şeyleri tekrar etmek isterler. Bu yaş döneminde çocukların kelime hazneleri oldukça genişler, bazı sesleri çıkartmakta sıkıntılar yaşamaya devam etseler de konuşmaları açık ve anlaşılırdır, hikayeleri, başlarından geçen olayları, rüyalarını ayrıntılarıyla anlatabilirler.

 

KÖTÜ SÖZLERİNE TEPKİ GÖSTERİN

Çocuklar çoğu zaman kötü sözleri, anlamını bilmeden kullanırlar. Ancak ebeveynlerinden yada çevreden aldıkları tepkilerle de bu sözlerin diğer kelimelerden bi farkı olduğunu hissederler. Tekrar tekrar kullanarak da anne babalarının tutumlarını, verdikleri tepkilerin ne kadar değişebileceğini gözlemler ve test ederler.

 

Kimi anne  babalar çocuklarından kötü kelimeler duyduklarında aşırı sert tepkiler verebildikleri gibi, kimileri  ise tepkisiz kalabilir ya da daha ılımlı tepkiler vererek çocuğun söylediği sözlere gülebilir ve bununla eğlenebilirler. Çocukların çevresindeki bireyler, tepkileri ve davranışlarıyla farkında olmadan çocukların bu tarz konuşmalarını pekiştirmiş, çocukları cesaretlendirmiş olabilirler.

Çocukların ne gibi sebeplerle kötü sözler kullanıyor olabileceklerini bilmek, aslında doğru anne bebe tutumlarını belirlemek açısından önemlidir.

 

 

bebeğim dergisinden alıntıdır.

 
Etiketler: , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın