Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

ÇOCUKLARDA KONUŞMA BOZUKLUĞU

 

 

 

 

Bazı çocuklar akranlarına göre geç konuşur, bazıları da harfleri net söyleyemez. Peki olay ne zaman konuşma bozukluğuna girer, kaç yaşında hala konuşamıyorsa sorun var anlamına gelir?

 

 

 

 

 

 

Çevremizde sık rastlanan ve bazen insanların uzmanlara danışmadan kendilerince yorum yaptığı konulardan biridir çocuklarda geç konuşma veya konuşma bozukluğu. Bazı durumlarda sorun tembellik veya genetik bozukluklardan kaynaklanabilir, kimi zaman da konuşma bozukluğu olabilir. Bu durumlarda baş vurmamız kişi yakın komşularımız veya akrabalarımız değil uzmanlar olmalı.

 

 

 

 KONUŞMA VE  EVRELERİ

 

Bebekler dil gelişimi ve öğrenimine donanımlı olarak dünyaya gelir. Dünyaya geldikleri andan itibaren insan sesine duyarlı olurlar. Doğduktan sonra bebekler ihtiyaçlarını seslerle anlatırlar. Bebekler genellikle 4 aydan itibaren bazı harfleri çıkararak konuşmaya benzer sesler çıkarır. Ma-ma , da, de gibi heceleri kullanarak heyecanlarını ifade ederler. Yaşlarına yaklaştıkça kısa ve uzun sesler çıkarmaya başlayan bebekler ağlama ve sevinç dışında da sesler çıkarırlar.  12-24 aylar arasında sorular sorabilir ve kısa cümleler kurabilirler. Baba nerede? gibi basit soruları anlar cevap verirler.

 

 

KONUŞMA BOZUKLUĞU

Bazı çocuklar daha geç konuşur ancak bu her zaman endişe verici bir durum değildir. Konuşmaya geç başlamayan çocuk

ların bir çoğu belli bir zaman diliminde yaşıtlarının dil düzeyine erişir. Bazı çocuklar ise yaşıtlarının dil düzeyine erişseler bile konuşmayla ilgili sorunlar yaşayabilir. Kız çocuklar erkek çocuklara göre daha erken konuşur. Bunun nedeni hala tam olarak bilinmese de araştırmacılar kız çocuklarının görme, işitme, dokunma gibi duygusal alanlarda biraz daha ileri olduklarını, ağlamalarının ve yüz şekillerinin biraz daha farklı olduğunu söylemektedirler.

  • Bebeklerde beslenme ve yutma güçlüğü çekenler
  • Nörolojik hastalıklara bağlı olanlar
  • Fonetik bozukluklar
  • Kekemelik
  • Telaffuz, ritm konuşma hızıyla ilgili bozukluklar
  • Ses bozuklukları
  • İşitme bozuklukları
  • Ses hastalıkları konuşma bozukluğuna neden olabilir.   
Çocuklar dil gelişimlerini ilk 3 yıl içinde büyük ölçüde tamamlamış olur. 3 yaşındayken konuştuklarının büyük kısmı diğer kişiler tarafından anlaşılmıyorsa, cümleler kurup geçmişle ilgili konulamıyorsa basit sorulara yanıt veremiyor, basit komutları yerine getiremiyorsa bir sorun olabilir. Bu tür durumlarda uzmanlara başvurmak gerekir.
Çocuklarında konuşma problemi olan aileler ne yapmamalı. Bu durumlarda aile aşırı ilgisiz tavırlar, çocuğun yok sayılması, konuşma pratiğinin yapılmaması çocuğun dil öğrenmesine engel olur.
Çocuğun anne- babasından biri yabancı bir dil diğeri türkçe konuşuyorsa doğru zamanda geçişler yapılmazsa konuşmada aksamalar olabilir.
Çocuğun her istediği hemen yapılıyorsa, aile daha çocuk konuşmadan isteklerini yapılıyorsa  sorunlar yaşanabilir. 
Bazende geç konuşma genetik olabilir. Genellikle baba tarafından geçer. Ailede geç konuşan varsa çocukta geç konuşabilir. Konuşma bozukluğunun esas sebebinin erken tespit edilmesi ve tedavi edilmesi önemli. 
 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın