Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

ÇOCUKLARDA İSHAL

İshal kısaca sulu kaka demektir. İshal genellikle aniden başlar ve dışkı sayısında artma ( günde 3 defadan fazla ) ile kendini gösterir. Çocukluk çağında ishal çok sık görülür.

 

İshal genellikle tek başına görülmez, kusmayla birlikte seyreder. Dışkının temas yoluyla ağızdan bulaşmasıyla oluşur. Bozuk besin maddelerini tüketme yolu ile de ishal durumu görülebilir. İshal özellikle 3 yaş altındaki çocuklarda sıvı kaybının neden olabileceği sorunlar nedeniyle de önem taşımaktadır. Çocukluk çağında görülen ishal vakalarının büyük çoğunluğu 3-6 gün içinde kendiliğinden düzelir. Çocuğunuz ishal olduysa tedavisinde 3 önemli ilke vardır.

 

1- İshalde kaybedilen sıvıların mümkünse ağız yoluyla geri alınması

 

2- Beslenmenin sürdürülmesi

 

3-zamanında bir sağlık kuruluşuna götürülmesidir.

 

Çocuklarda görülen ishal vakalarının büyük çoğunluğu hafif orta derecede ishal vakalarıdır ve bu çocuklar evde tedavi edilebilinir. Hafif ishal vakalarında ishale rağmen çocuk iyi görünür, inatçı kusma ve ateş yoktur. Bu durumda daha sık su verilmesi, anne sütü veya mamaya devam edilmesi ve çocuğun yeterli suyu almasına özen gösterilmelidir. Orta dereceli ishal vakalarında çocuklar huzursuzdur ve çok su içmek isterler. Bu durumdaki çocuklar 6 aylıktan büyükse evde ishal paketleri kullanılarak tedavi edilebilirler. Ancak susuzluk belirtileri olan çocukların doktora götürülmesi gerekir. Genel olarak ishalli çocuklara herhangi bir ishal kesici ilacın verilmesine gerek yoktur. Bu ilaçların ishalin kesilmesine katkısı olmadığı gibi, bazen ciddi zararlara yol açmaktadır. Benzer gerekçelerle kusma önleyici ilaçlar da kullanılmamalıdır.

 

 

 

 

EVDE  SIVI TEDAVİSİ : İshal tedavisinde en önemli noktalardan biri çocuğunuzun kaybettiği sıvıları yerine konmasıdır. Bu nedenle şeker ve tuz içeren sıvılar ile evde ishal tedavisi önem taşır. Bunun için eczanelerden veya sağlık merkezlerinden ishal için şeker tuz paketi alınmalıdır. Bu paketlerden bir tanesi 1 litre suya eklenmeli ve karıştırılmalıdır. Bu şekilde ishalle kaybedilen sıvıları yerine koymak için uygun bir içecek elde edilmiş olur.

 

İshal tedavisinde en önemli ilke beslenmenin çocuk ishal olmadan önceki gibi sürdürülmesidir. Bu nedenle anne sütü alanlar anne sütüne, mama alanlar mamaya devam etmelidir. Bununla birlikte ishal sırasında verilebilecek en uygun besinler

– pirinç

– patates

– ekmek

– yağsız et

– yoğurt

– sebze meyvelerdir.

 

 

Görüşlerinizi paylaşın