Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

ÇOCUKLARDA ALT ISLATMANIN NEDENLERİ

 

images (2)

 

 

Çocukların 4-5 yaşına kadar, geceleri altını ıslatmaları normaldir. Çocuk bu yaşlardan sonrada altını ıslatmaya devam ediyorsa bir doktora başvurulmalı ya da idrar yollarında bir hastalık olup olmadığı araştırılmalıdır.

 

 

 

Araştırma sonucunda her hangi bir hastalık bulunmazsa, çocuğun altını ıslatma nedeni olabilecek  en önemli etken tuvalet eğitiminde hatalı tutumlardır. Özellikle, tuvalet eğitimine erken başlanması ve çocuğun bu işteki başarısızlığa takılıp kalması çocuğun altını ıslatmasın da önemli rol oynar.

 

Çocuğunuzun idrar kaçırmasına aşırı tepki göstermeniz de başarısızlık korkusuyla gece altını ıslatmasına neden olabilir. Aşırı disiplin altında ki ve sıkıntılı çocuklarda idrar kesesi kasılır ve tutabileceği idrar miktarı azalır. Bu durum da idrar kaçırmayı kolaylaştırır.Aileye yeni bir bireyin katılması da çocuğun tekrar ilgiyi üzerine toplayabilmesi için altını ıslatmasına neden olabilir.  Anneden ayrılma, yuva veya okuldaki stresler de gece altını ıslatma nedenleri arasında sayılabilir.

 

Tuvalet eğitiminde; çocuğunuzu tuvalete doğru yaklaşma davranışından, tuvalete girişine kadar bütün olumlu davranışlarda adım adım ödüllendirmelisiniz. Ancak bu ödüllendirme aferin gibi sözel ifadelerle yapılmalıdır.

 

Anne babalar tuvalet eğitimi süresince çok sabırlı ve sakin olmalıdırlar. Çocuk, idrar ve dışkısını yaptığı zaman bunun pis kokulu bir şey olduğu ve hoş karşılanmadığı ona hissettirilmemeli, çocuk azarlanmamalıdır.

 

Çocuğunuzun, uyku saatinden hemen önce ve dinlenme saatinde tuvalete gitmesi ve bu davranışı, belirli sıklıklarla yapmasını sağlamalısınız. Çocuğunuza tuvaletten çıkarken sifonu çekmeyi, ellerini sabunla yıkamayı öğretmekte tuvalet eğitiminin bir parçasıdır. Bu nedenle tuvalet sonrası temizliğine önem verilmelidir.

 
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın