Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

ÇİZGİ FİLMLERİN ÇOCUKLARIN ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

TV kahramanlarının ve ekrandan yansıyan şiddetin toplum üzerindeki etkilerinin incelenmesi 1950’li yıllardan beri sürmektedir. Televizyonun toplumda yaygınlaşması, izleme süresinin artması ve beğenilen programların niteliği “ TV yoluyla saldırganlık teşvik mi edilmektedir ? ” sorusunu gündeme getirmiştir.

 

 

Çocukların öğrenme yöntemlerinden bir tanesi de örnek almaktır. Anne babaların bu konuda oldukça dikkatli olması gerekir. Günümüzde televizyon hayatı mızın büyük bir bölümünü istila etmektedir. Çocuklar televizyonun karşısı nda saatlerini geçirirler ve örnek olarak aldıkları izledikleri çizgi filmdeki karakterlerdir.

 

Çocukların hayal dünyası oldukça gelişmiştir. Bazen hayalle gerçeği ayırt edemezler. Kendilerine model olarak seçtikleri çizgi film karakterlerini oynadıkları oyunlara katmaya başlarlar. Bu konuda ülkemizde çok örnek vardır, çocukların çizgi film karakteri gibi uçma isteği ve pencereden atlaması gibi. Çoğu zaman çizgi filmler şiddeti, korkuyu, tabiat üstü yaratıkları masum gibi gösteren tehlike olduğu gözden kaçmamalıdır.

 

Her çizgi filmin çocukların ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri yoktur. Çocuklarımız için seçeceğimiz çizgi filmlerin ders alabilecekleri, onları korkutmayan, şiddete yönlendirmeyen izlerken ruh sağlığını olumsuz etkilemeyen çizgi filmler olmasına ebeveynlerin dikkat etmesi gerekir.

 

Her çocuk çizgi filmden olumsuz etkilenmez ailesi ve çevresi tarafından sevilen, değer gören çocuklar çizgi filmlerden fazla etkilenmez. Fakat kendine fazla değer verilmeyen, ihmal edilen, güven duygusu gelişmemiş çocuklarda hayal ürünü çizgi filmler davranış bozukluklarına neden olabilir. Ebeveynler çocuklarını saatlerce televizyon karşısında oturtmamalı çocuklarına yeterli zamanı ayırmalıdırlar.

 
Etiketler: , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın