Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

BEBEKLERDE TEMİZLİK


181154697

Temizlik alışkanlığı, bireyin beden sağlığı olduğu kadar sosyal hayata uyum içinde gereklidir. Temizliğe dikkat edilmediğinde bebeklerin çok sık hastalandıkları ve sosyal çevre tarafından dışlandıkları bilinmektedir. Hasta olan çocuklar ortamlarda diğer ebeveynlerin çocuklarını korumak zorunda oldukları bir tehdit olarak görülmektedir.

 

Kişisel temizliğe gereken önem verilir ve dikkatli davranılırsa hastalık oluşturacak mikropların vücuda girmesi engellenir. Bebekler temizlik konusunda ebeveyne muhtaçtır. Bu yüzden bebeklerin temizliğine gerekli önem aile tarafından verilmelidir.

 

 

EL TEMİZLİĞİ

El temizliği bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde en etkili yöntemdir. Bu yüzden el yıkama ve tırnak temizliği el temizliği için büyük önem taşır. Çocuklar ellerini yıkamaya 1 yaşından sonra başlarlar. Başlarda taklit olan bu davranış daha sonra alışkanlığa dönüşür.Bebekler her şeyi elleriyle keşfederler ve sık sık elleriyle gözlerini ovuşturur ve parmaklarını ağzına sokar. Bu nedenle bebeğin ellerini yıkamalısınız. Eller açılarak  kıvrımları ve parmak araları temizlenmelidir. Uygun olmadığınız durumlarda ıslak 161138582mendil kullanmalısınız. Sık temizlenen eller mikrobun çocuğun vücuduna girmesini engeller.

 

 

Bebeklerin tırnak bakımı da çok önemlidir. Uzayan tırnaklar bebeğin yüzünü çizmesine neden olur. Bu yüzden bebeğinizin tırnaklarını kontrol edip düzenli aralıklarla kesmelisiniz. Bebeklerin tırnaklarını kesmek ilk zamanlarda biraz zor olacağı için tırnakları uykuda kesebilirsiniz. Tırnak kesmeyi banyo sonrasında da kesebilirsiniz 126580930tırnak yumuşamış olacağı için daha rahat kesilir. Tırnaklar bebeğin 40 çıkmadan kesilmez diye bir inanış var bu doğru değildir . Uzayan tırnaklar bebeğin yüzünü çizmesine neden olur. Bebekler etrafını dokunarak keşfettiği için ve duyu gelişiminin desteklenmesi için ellerine ihtiyaçları vardır. Bebeklerin ellerini sürekli eldivende tutmayın bunun içinde haftada 1-2 kere tırnakları kesmeye özen gösterin.

 

 

 

 

 

AYAK TEMİZLİĞİ

482137213

Bir bezle bebeğinizin ayak parmaklarının arasını temizleyin. Bebeğinizin ayak tırnaklarının batmaması için düz hat şeklinde kesebilirsiniz. Bebeğinizin tırnağını kestikten sonra tırnaklarını silmeyi unutmayın.

 

 

 

SAÇ TEMİZLİĞİ

 

Bebeklerin ilk aylarda saç bakımı çok önemlidir. Bebekler baş bölgelerinden çok terledikleri için saçları temizlenmezse saç derisinde   konak denilen beyaz sert pullanma görülebilir. Konak oluşumunu önlemek için sık sık saç temizliği yapmalısınız. Eğer 72301950saçta konak oluştuysa bebeğinizi banyo yaptırmadan önce biraz zeytin yağı sürüp beklemelisiniz daha sonra yumuşak bir tarak yardımıyla kabaran deriyi temizleyin.

Yalnız unutulmaması gereken bebeklerin bıngındağı olduğu için gayet yumuşak hareketlerle temizlemeye dikkat etmelisiniz.

 
Etiketler: , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın