Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

BEBEKLERDE ALT TEMİZLİĞİ

 

Vücut temizliğinde en önemli olan alt temizliğidir. Bebekler içinde durum farklı değil hatta daha fazla dikkat edilmesi gerekir. Kız ve erkek bebeklerin temizlikleri farklı temizlik uygulamaları nedeniyle ayrı önem taşır.

 

 

 

Bebeklerin ilk doğduklarında cilt yapıları çok hassas olduğundan sıklıkla bezlerinin değişmesi gerekir. Kız bebeklerde henüimages (8)z dış üreme organları, ilk aylarda henüz gelişmediğinden açık durumdadır. kız bebeklerde alt temizliği yapılırken dikkat edilmesi hatta asla unutulmaması gereken kural temizliğin önden arkaya doğru yapılmasıdır. Kız bebeklerde ön bölgenin kaka ile kirlenmemesine dikkat edilmelidir. Kakadan bulaşan mikroplar, buradan idrar yollarına girer ve iltihaplanmalara neden olur. Silme malzemesi olarak son dönemlerde ıslak mendiller kullanılsa da ideal olan yumuşak bezlerle alt temizliğinin yapılmasıdır. Kullanılan bezler  yıkanıp ütülenip öyle kullanılmalıdır. Eğer ıslak mendil kullanılıyorsa alkolsüz parabensiz ve parfüm içermeyen ıslak mendiller olmasına özen gösterilmelidir. Bebek kakasını yaptığında, mümkünse altı yıkanmalı ve iyice durulanmalıdır. Yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda ıslak mendille güzelce temizlenmelidir.

 

 

Erkek bebeklerde de alt temizliği çok önemlidir. Erkek üreme organı doğumda bir deri ile kaplıdır. Bu deriye sünnet derisi

denir.Bazen sünnet derisinin içi doğuştan dardır. Bebek idrarını güçlükle yapar hatta uç kısım idrarla şişer, kızarır. Böyle durumlarda bebeğin küçüklüğüne bakılmaksızın sünnet yapılır.Erkek bebeklerde alt temizliği yapılırken eğer çocuğunuz sünnetsiz ise sünnet derisi çok çekilmeden ve dikkatli şekilde dairesel hareketlerle dışa doğrun silinmelidir. Kaka yaptıklarında altı iyice temizlenmeli ve kurutulmalıdır.

 

 

Bebek ve çocuklarda bacak aralarında pişik çok görülen bir durumdur. Pişiğe idrar sabun artıkları, iyi temizlememe  ve bezlerin sık değiştirilmem81897169esi neden olmaktadır. Islak bez, çocuğun üzerinde uzun süre kalırsa bazı mikroplar üreyerek pişiğe neden olur. Bebeklerde pişik oluşumunu engellemek için, bezini sık sık değiştirmelisiniz. Oluşan pişiklerin ilerlememesi ve bebeğinizi huzursuz etmemesi için pişik kremleri kullanmalısınız.

 

 

Pişik oluşan bebeğin alt temizliğinde küvete hazırladığınız (veya normal yıkaya bilirsiniz) suyla bebeğinizin altını güzelce yıkadıktan ve kuruladıktan sonra  bebeğinizi alt değiştirme ünitesine alın pişik kremini sürün ve bir süre altını açık bırakın hem hava alsın hem teni kremi emsin.

 

 

Bu uygulamalara rağmen bebeğinizin pişiği geçmiyorsa daha kötüye gidiyorsa doktorunuza başvurun. Bebeğinizde enfeksiyon gelişmiş olabilir.

 
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın