Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

BEBEKLERDE AĞIZ TEMİZLİĞİ

165073157

 

 

 

Dişlerin gelişmesi doğum öncesinde başlar. Olgunlaşmasını tamamlamamış dişler, doğumdan sonra 6 ay civarında, belirli bir sıra ile diş etlerini yararak çıkar. 

 

 

 

 

Bebeğinizin doğumdan itibaren ağız bakımı önemlidir. Özellikle yeni doğan bebeklerde ağız içi yaralara sık r128546795astlanır. Pamukçuk adı verilen bu yaralar bazı mikropların, ağzın iç tarafında oluşturduğu bir hastalıktır. Pamukçuk bazen bebeklerin emmesini veya yemek yemesini engelleyecek kadar acı vermektedir. Bebeğinizin ağzında pamukçuk oluştuysa karbonatlı su ( bir çay bardağı suya bir çay kaşığı karbonat )ile ağzın iç kısmını temizlemelisiniz. Bunun için temiz bir tülbent veya gazlı beze damlattığınız  karbonatlı suyla bebeğinizin ağzının içini dikkatlice temizlemelisiniz. Pamukçuk uzun sürer ve geçmezse doktorunuza başvurun, doktorunuzun size tavsiye edeceği ilaçları ve yöntemleri de kullanabilirsiniz. Pamukçuk hastalığından sonra unutmamanız gereken muhakkak emziği ve biberonu değiştirin. Pamukçuk sonrasında tekrar pamukçuk oluşmasın diye bebeğinizin her emme ve beslenme sonrasında kaynatılıp soğutulmuş temiz su verebilirsiniz.

 

 

Bebeğinizin 6-8 aylıkken ( ilk dişleri görülmeye başladığında ) dişlerini temizleme işlemine başlamalısınız. Sabah kahvaltı sonrasında ve akşam yatmadan önce, bebeğinizin dişlerini ( en azından dişin dış yüzeylerini ) temiz, ıslak bir tülbentle temizlemelisiniz.

 
Etiketler: , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın