Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

BEBEKLER NE ZAMAN OTURTULMALI

 

 

Bebekler neden oturmaz, oturursa ne olur? Bunlar annelerin merak ettiği önemli konulardan biridir. Uzmanlar bu konuda bir çok bilgi paylaşmışlar işte bunlardan bir kaçı.

 

 

 

 

 

DR. Gülnihal ŞARMAN ” bebekler oturtulmaz yoksa beli eğilir ” sözünü çok sık duyuyoruz. Bu inanışın bebekte yol açabileceği sorunlar ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi.

 

 

Bebekler oturtulmaz yoksa beli eğilir. Bu nedenle bebeklerin oturması engellenip gelişimlerine sekte vurulmuş olunuyor. 4 aya kadar bebekler zorlayıcı hareketler yapamazlar oturma gibi.
 

Bebeğiniz başını tutabiliyorsa destekli olarak oturtabilirsiniz. Desteksiz olarak oturma altıncı ayından sonra başlar. Ancak bu dönemde de bebeğin arkasına mutlaka yastık konulmalıdır. Çünkü bebek kendini tutamayarak arkaya düşebilmekte ve başını yere vurma tehlikesi ile karşılaşmaktadır.

 

 

Bebeğinizin oturma deneyini, genellikle kucağınızda yapınız. Onu kucağınıza sırtı karnınıza gelecek şekilde oturtunuz. Bebeğiniz kendisini oturmaya hazır hissetmiyor ve bu pozisyon onu sıkıp, rahatsız ediyorsa bebeğiniz kendisini ileri kaydırarak veya yana devrilerek tepki verecektir. Unutmayınız bebeğinizin oturmak için cesarete değil yeterli biçimde gelişmiş kas yapısına ihtiyacı vardır.

 
Etiketler: , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın