Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

BEBEK MASAJI

10143030Masaj, bebeğinizle sizin aranızdaki duygusal bağı güçlendiren, fiziksel ve pisiko-sosyal gelişimi destekleyen etkin bir iletişim aracı olup, tarih boyunca değişik kültürlerde sağlığın korunmasında ve hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Masajın insan yaşamının her döneminde sağlık sorunlarının azaltılmasında, sağlığın korunmasında, yararlı ve gerekli olduğu yapılan pek çok araştırma ile ortaya konmuştur. Masaj, hem fiziksel hem de biyokimyasal etkileri ile bebek ve çocuklar için kolay yoldan yararlı olabilecek önemli bir girişimdir.

 

 

 

Bebek masajı bebeğin sağlığı, yaşam kalitesi ve anne-bebek iletişimi açısından önemlidir. Kas gücünü geliştirir. Fiziksel gelişimini destekler. Dolaşım, solunum ve sindirim sisteminin düzenlenmesine ve bebeğin rahatlamasına, uyumasına yardımcı olur. Hareketliliğini artırır. Vücudun savunma sistemini güçlendirir. Bebeğin daha uzun süre anne sütüyle beslenmesini sağlar.

 

 

BEBEK MASAJINA HAZIRLIK : Masaj yapılan yer, bebeğin üşümemesi için sıcak (26-26 derece) sessiz olmalı v79388878e hava akımı bulunmamalıdır. Yere battaniye veya benzeri yumuşak bir örtü serilmelidir. Bebeğin yakınında üzerine düşebilecek nesneler olmamalıdır. Özellikle sıcak içecekler bebeğin yanında tutulmamalıdır. Masajı yapacak kişi cildi çok hassas olan bebeği korumak için takılarını çıkarmalı, tırnaklarını kesmelidir.

 

Bebek hazırlanan örtünün üzerine yatırılır ve kıyafetleri çıkartılır. Masaja başlamadan önce bebeğin altı kirliyse değiştirilmelidir. Masaj yapacak kişinin ellerini ılık bir suyla yıkaması ve ellerini ısıtması gerekir. Masajın rahat yapılmasını sağlayan bebe yağı veya vücut losyonu yakın bir yere konur ve başlamadan önce eller ve bebeğin vücudu yağlanır. Bebekle tüm masaj boyunca yumuşak bir ses tonuyla konuşmak yada şarkı söylemek anne bebek etkileşimini daha olumlu etkileyecektir.

 

 

 

6612-000066

 

 

YÜZ MASAJI: Parmaklar bebeğin alnının ortasına koyulup oradan şakaklara doğru masaj yapılır. Göz kapakları şakaklara doğru hafifçe ovulur. Burnu yanaklara doğru hafifçe bastırılarak ovulur. Ağız kulaklar yönünde gülümseme yaptırılır gibi sıvazlanır.Çeneden kulak arkasına doğru hafifçe masaj yapılır.

 

 

 

 

GÖĞÜS MASAJI:  Eller göğüsün ortasına yerleştirilir, koltuk altlarına doğru avuç içlerini hafifçe bastırılarak kitap sayfası düzeltir gibi inilir. Eller göğsün ortasından karşı omuza doğru ileri geri kaydırılır.

 

 

 

10143031

KOL MASAJI: Bebeğin kolu kaldırılır. Koltuk altları ovulur. Omuzdan bileklere kadar sıvazlanarak önce bir elle sonra diğer elle masaj yapılır. Aynı teknikle bu kez bilekten omuza doğru işlem tekrarlanır. Bebeğin kolu avuç içine alınarak, içe doğru dairesel hareketlerle ovulur. Eller açılır, her parmak sırayla ovulur. Aynı işlem diğer kolada uygulanır.

 

 

182792176

 

KARIN MASAJI: Eller kum çeker gibi bebeğin karnından kendinize doğru çekilir. Bacaklar havaya kaldırılıp dizlerden bükülür ve karnına doğru hafifçe bastırılır. Tek elle bebeğin karnında aynı işlem yapılırken diğer elle de bacaklarından tutulup karna doğru bastırılır. Parmakların ucu soldan sağa doğru yürütülerek masaj bitirilir.

 

 

 

 

BACAK MASAJI: Bebeğin bacağı kaldırılır Bacağı bileklere doğru önce bir elle sonra diğer elle sıvazlanır. Aynı tekni85595413kle bu kez bilekten kalçaya doğru işlem tekrarlanır. Bacak bilekten, her iki elin parmak uçlarıyla, eller paralel olacak şekilde tutulur. Kalçadan bileğe doğru eller ters yönde hareket ettirilerek ovulur. Daha sonra aynı işlem kalçaya doğru sürdürülür. Kollara uygulanan içe dairesel hareketler bacağa da uygulanır. Topuktan parmaklara doğru ayak tabanı ovulur. Ayak parmaklarının her biri teker teker ovulur. Ayak üst kısmı bilekten parmaklara doğru ovulur.

 

 

91557688

 

SIRT MASAJI: Battaniyenin üzerine bebek sırt üstü yatırılır. El sırtın ortasında omurgaya dik açı oluşturacak şekilde tutulur, sürtme hareketiyle boyundan kalçaya doğru tüm sırta masaj uygulanır. Sırta parmak uçlarıyla küçük daireler çizilir.

 

 
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın