Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

BEBEĞİNİZİN GÜVENLİĞİ

Evin içinde merdivenler, sivri köşeli masalar ve artık erişip yutabileceği küçük cisimler de dahil, yeni hareketlenmeye başlayan bebek için pek çok tehlikesi vardır. Evinizi bebekler için güvenli hale getirdikten sonra rahatlayabilirsiniz, bebeğiniz de daha rahat hareket edebiliriz.

 

 

 

YÜRÜTEÇLERE DİKKAT

Bebeklerin yürüteç kullanması tavsiye edilmez. Yürüteçler, ortasında bir oturağı olan tekerlekli bir çerçeveden oluşur. Esas olan bu yürüteçler, ayak parmaklarının ucuyla ittirerek hızla evin her yerine gitmesine olanak sağladığı bebekleri bir çok olası tehlikeyle yüz yüze bırakırlar. Bir engele takıldığında yürüteç devrilebileceğinden ve bebeklerin tencere sapları ve ocak düğmeleri gibi tehlikeleri objelere erişebilmelerine olanak sağladığından tehlike oluştururlar. Zayıf bir fiziksel duruşu ve parmak uçlarında yürümeyi desteklediklerinden bebeklerin fiziksel gelişimleri içinde uygun değildir.

 

 

BANYO GÜVENLİĞİ

Banyoda çok uyanık olun. Banyo koltuğunda dahi olsa, dengesini kaybedip birkaç santimetre derinliğindeki suda boğulabileceklerinden, bebekler bir an dahi yalnız bırakılmamalıdır. Yanma tehlikesini ortadan kaldırmak için, önce soğuk suyu açın. Kuvette ayakta durabilmeye başladıktan sonra küvetin içinde kaymayan bir banyo paspası koyun.

 

 

DOLAPLAR

Bebeğinizin erişmesini önlemek için  tehlikeli olabilecek maddelerin bulunduğu dolapların kapaklarına ve çekmecelere kilit takın. Bütün  ilaçları, vitaminleri ve kimyasalları bebeğinizin erişemeyeceği yerlere kaldırın-demir hapları, gargara gibi zararsız görünen ürünler dahi bebekler için zehirleyici olabilir. Bebeğinizin güvenli olarak oynayabileceği tahta kaşık ve plastlk kutular gibi malzemelerin bulunduğu dolaba erişebilmesine olanak sağlayın. Minik parmaklarkapılardan zarar görebilir. Bu nedenle kapıların çarpmasını önleyecek ürünler takın.

 

 

 
Etiketler: , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın