Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

BEBEĞİN HASSAS CİLDİNE BAKIM

Yeni bebeğin  cildi, hassasiyeti sebebiyle özel ve ayrıcalıklı bir bakım zorunlu kılar. Tahriş ve alerjiye çok açık olan yenidoğan cildi için özel üretilen ürünler kullanılmalı, cildi tahriş etmeyecek  sıklıkta banyo yaptırılmalı  ve tahrişe çok açık olan bez bölgesinin bakımına özen gösterilmelidir.

 

 

1- ilk şart anne ve bakıcıların el temizliğidir. Tırnaklar kısa olmalı ve eller sık sık sabunlu su ile yıkanmalıdır. KOLANYA VE  ALKOL  EL TEMİZLİĞİNDE KULLANILMAZ.

 

2- Doğumdan sonra hafifçe, yumuşak ve temiz bir havlu ile silinerek temizlenmelidir. Cilt yüzeyindeki koruyucu yağlı tabaka hem su kaybını engeller hemde mikroplara karşı koruyucudur. Bu nedenle aşırı derecede temzilemek, bu tabakanın yok olması yönünden sakıncalıdır.

 

3- Bez değiştirme bebeğin her beslenmesinden önce yapılmalı ve idrar,  dışkı artıkları yumuşakça silinmelidir. Islak mendil veya suyla yıkanmalıdır.

 

4- Yenidoğan dönemi olarak adlandırılan ilk bir ay bebeğin cildi çok ince ve hassastır, cilde sürülen her ilaç kana karışarak ciddi yan etkiler yapabilir. Bu nedenle hekim tavsiyesi olmadan hiçbir krem bebeklere sürülmemelidir.

5- Banyoda bebek için özel sıvı sabunlar avuç içiyle ve öok az kullanılmalı, banyo suyu ılık olmalı 37 derece banyo süresi kısa olmalıdır. Banyo sonrası yumuşak bir havlu ile özellikle koltuk altı ve kasık kıvrımları nazikçe kurulunmalıdır. Banyo bebeği rahatlatır, mikroplardan korur.

 

6- Saçlar bebek şempuanı ile ile hafifçe yıkanır. Sarı kepeklenme olabilir, temizlemek için fırça veya tarak kullanılmaz, zamanla bu kepeklenme kendiliğinden geçer. Kepeklenme çok yoğun ise  banyodan birkaç saat önce çok az miktarda zeytin yağı sürülür.

 

7- Tırnaklar kısa ve temzi olmalıdır, uzadığı zaman çok derin olmadan kesilir. Tırnakların 40 gün kesilmemesi gibi geleneklerin anlamı yoktur. Önemli olan temiz bir makas ile kanatmadan ve derin olmayacak şekilde uzayan tırnakları kesmektir.

 

 

8- Kulaklar kurulanırken, kulak pamuğu ile kulak  yoluna kesinlikle girilmez tehlikelidir.

 

9- Göbek kordonu doğumdan 5- 10 gün sonra kurur ve3 düşer. Göbek kuru ve temiz tutulmalı, bezin içinde kalmamalıdır. Göbekte en ufak kızarıklık, şişme, akıntı olduğunda doktora gösterilmelidir.

 

10- Pişiği önlemek için yeterli sayıda bez değişimi ve bez bölegesinin iyi temizlenmesi yeterlidir. Pişik daha çok  birinci aydan sonra sıcak mevsimlerde veya katı besinlere başlayınca olur. Birinci aydan sonra pişik önleyici kremler çok ince tabaka halinde kullanılabilir.

 

11-  Bebeğin giysileri yumuşak, pamuklu olmalı, sabunla yıkanmalı ve çok iyi durulanmalıdır. Yeni alınan giysiler ve iç çamaşırları çok iyi yıkanmalı ve durulanmalıdır. Bazı kumaş boyaları ve fabrikasyon esnasında kumaşa bulaşan kimyasal maddeler bebek için toksin olabilir, alerji yapabilir. Sentetik ve yünlü giysiler bebeğin cildine temas etmemelidir.

 

 

12- Pudralar solunum yollarından akciğerlere gidebileceği için genellikle pek tavsiye edilmemektedir. Kalçalarda hafif kızarıklık veya nemi gidermek için kullanılmak istendiğinde bebeğin yüzünden uzak bir bölgede avuç içine çok az miktarda dökülerek yakın mesafeden sürülebilir.

bebeğim ve biz dergisinden alıntıdır.

 
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın