Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

“Anne Dostu Toplum”dan ne anlıyorsunuz?

blogcuanne.com  tarafından kaleme alınan bu yazı okumanız ve paylaşmanız dileğiyle..

 

2010 Haziran ayında harekete geçen Emzirme Reformu, onu takip eden 1-7 Ekim Emzirme Haftası’nda ciddi bir ivme kazandı. İlk ortaya çıktığı andan bu yana, 16 aydır düzenlediği etkinlikleriyle, yetiştirdiği gönüllü emzirme rehberleriyle, internet üzerinden yaptığı bilgi ve tecrübe paylaşımlarıyla anne sütü ve emzirme denilince akla gelen ilk oluşum olmayı başardı.

 

 

Emzirme Reformu gönüllüleri olarak bu süreçte gördük ki emzirme konusu annelerin toplumsal hayatta yaşadıkları sorunların sadece bir kısmını oluşturuyor. Gördük ki, anne emzir(e)mese bile iş yerinde sıkıntılar yaşıyor, emzirme dönemi bittikten sonra da psikolojik olarak baskı görüyor. Çocuğunun yaşı büyüdükçe de yaşadığı sıkıntılar azalmıyor; nitekim birçok çalışan anne hasta olan çocuğuna bakmak için işe gelemediği zamanlar sorun yaşıyor.

 

Fark ettik ki çocuk sahibi olan kadınlar çoğu zaman annelikleriyle kariyerleri arasında bir tercih yapmak zorunda bırakılıyor, birinden birini –ve çoğunlukla da kariyerlerini- ötelemek zorunda kalabiliyorlar.

 

Anne çalışsa da, çalışmasa da toplum içinde yaşadığı sorunlar var. En başta doğum konusu… Özel hastanelerdeki sezaryen oranlarının yüzde 80’i bulduğu günümüz Türkiye’sinde birçok kadın doğumla ilgili tercihlerini istediği yönde kullanamıyor. Doğuma hazırlık konusunda yeterince bilgilendirilmiyor; doğum sonrası döneme ise hazırlıksız giriyor.

 

Doğumdan sonra çalışma hayatına eski düzeninde dönmektense bebeğinden ayrılmadan para kazanmayı hedefleyen, girişimciliği yeğleyen kadınlar aradıkları desteği yeterince bulamıyorlar.

 

Emzirme Reformu’nu ortaya çıkardığımız günden bu yana edindiğimiz bilgi ve tecrübeler ışığında, sağlıklı nesiller yetiştirmenin yolunun mutlu annelerden geçtiğini, bunun için de “Anne Dostu bir Toplum”a erişmemiz gerektiğini fark ettik.

 

Geçtiğimiz sene boyunca emzirme ve anne sütünün önemi hakkında Türkiye’deki farkındalık seviyesine ciddi katkılarda bulunan Emzirme Reformu gönüllüleri olarak bu seneki Emzirme Haftası’nda bir adım daha ileri gidiyor, ve hareketimizi bir “Anne Dostu Toplum Platformu”na dönüştürmeyi hedefliyoruz.

 

Bu işe ilk olarak bir Anne Dostu Toplum Manifestosu yazarak başlamak istiyoruz. Bunun için de, yine Emzirme Reformu’nun oluşumunda yaptığımız gibi, öncelikle blog dünyasından destek almak istiyoruz.

 

Bu manifestonun yazılımına katkıda bulunmak isteyen herkesten ricamız, aşağıdaki soruları yanıtlamaları. Blogunuz varsa, yanıtların linkini bu yazının altına bırakabilir, ya da AnneDostuToplumPlatformu@gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Blogunuz yoksa da bu soruları yorum kısmında yanıtlayarak konuya katkıda bulunabilirsiniz.

  1. “Anne Dostu Toplum”dan ne anlıyorsunuz? Birkaç cümle ile tanımlar mısınız?
  2. Türk toplumunun “Anne Dostu” bir toplum olduğunu düşünüyor musunuz?
  3. Toplumsal hayatta annelerin karşılaştığı en büyük üç zorluk sizce nedir?
  4. “Anne Dostu İş Yeri” deyince aklınıza gelen ilk üç kriteri paylaşır mısınız?
  5. Çalışan annelerin yaşadığı en önemli üç sorun size göre nedir?
  6. Elinize bir sihirli değnek verilse, iş ya da günlük hayatınızda yaşadığınız hangi sorunu/engeli değiştirmek isterdiniz?
 
Etiketler: ,

Görüşlerinizi paylaşın