Hamilelik Bebek Okulöncesi
Minik Kaşif  

ANNE-BABAYA ÖNERİLER

 

Çocuğunuzu gözlemleyin ve onu iyi tanımaya çalışın.

 

 

 

– Kötü söz kullamasının altında ne gibi sebepler olabileceğini düşünün. Onu tüm yönleriyle tanımak, gerektiği durumlarda ona nasıl müdahale edebileceğiniz yönünde de size fikir verir.

 

– Çocuğunuzun kendini fark ettirme çabası içerisinde olduğunu anlarsanız, onun kötü söz kullanarak bunu yapmaya çalışmasını beklemeden, bu ihtiyacını fark etmeye çalışın .

 

– Çocuğunuzun tüm olumlu ve uygun davranışlarını dile getirin, onunla konuşun ve aferinlerle pekiştirin.

– Başkalarının yanında çocuğunuzun olumlu davranışlarından bahsedip onu övün.

 

– Belli bir süre olumsuz tavırlarını göz ardı edip, olumlu bütün davranışlarını desteklemek ve ödüllendirmekte ona iyi gelecektir, çocuğunuz  kendini iyi hissedecektir.

 

– Çocuğunuz kötü söz kullandığında, gülmeyerek ya da tam tersi öfkeli tepkiler göstermeyerek onun bu davranışı sergilemesini engelleye bilirsiniz.

 

– Uygun olmayan sözler yerine, söylemek istediği sözleri daha uygun ifadelerle nasıl anlatabileceği yönünde  çocunuzu yönlendirin.

 

– Çocuğunuzla oynayacağınız dramatizasyon oyunları da ona  hem nasıl davranması gerektiği konusunda yol gösterir, hemde dil gelişimini destekler.

 

– Çocuğunuzun televizyonda izlediği bir programın ya da oynadığı bir

bilgisayar oyununun da etkisinde kalabilir. Televizyonda izlediği şiddet ve küfür içerikli görüntüler. Dövüş, savaş gibi temalara sahip bilgisayar oyunları, agresif içerikli dergi ve kitaplar çocuğun kelime hazinesine, uygun olmayan sözler eklemesine neden olabileceği gibiçocukların yaşayabilecekleri kaygı durumlarını da tetikler.

 

Bu nedenle onun  izlediği ve dinlediği programları denetlemek ve belli ölçülerde televizyon ve bilgisayar kullanımına izin vermekte önemlidir.

 
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Görüşlerinizi paylaşın